Přejít na hlavní obsah

Ruští a běloruští studenti MU odsoudili válku na Ukrajině

Ozbrojený konflikt na Ukrajině se dotýká také ruských a běloruských studentů Masarykovy univerzity. Někteří z nich našli odvahu a veřejně promluvili o tom, že s invazí Ruska na Ukrajině nesouhlasí a důrazně ji odmítají.

Ruská studentka Darina Gribanova.

Více než desítka studentů Masarykovy univerzity se rozhodla, že nebude mlčet, a natočila celému světu vzkaz, který je podle rektora Martina Bareše velkým projevem osobní statečnosti. „Studenti naší univerzity prokázali obrovskou dávku odvahy. Ptali jsme se jich několikrát, jestli si uvědomují všechny možné důsledky svého vyjádření, neboť jde osobní a konkrétní vyjádření jejich postoje, ale byl jsem opakovaně ujištěn, že ano. Rád bych jim vyjádřil v této záležitosti podporu, protože s principem kolektivní viny máme historickou zkušenost a dle mého názoru do demokratické společnosti nepatří.“

S nápadem natočit video odsuzující ruskou agresi přišla absolventka Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Maria Buzina. „Pocházím z Ruska, ale už deset let žiji v Evropě. Když Ruská federace zaútočila na Ukrajinu a vyhlásila 24. února válku, hluboce mě to ranilo a zdrtilo. Hned mě v tu chvíli napadlo, že určitě nejsem jediný Rus, který s touto válkou nesouhlasí,“ vysvětluje Maria, která v současné době pracuje jako lékařka v České Lípě.

Spojila se proto s Darinou Gribanovou z Fakulty sociálních studií MU a společně oslovily další ruské a běloruské studenty Masarykovy univerzity. „Každý z nás věděl, že vyjádřit v tuto chvíli nahlas svůj názor je obrovským rizikem. Rusko přijalo nový zákon, který stanoví, že za jakýkoli protest proti této „speciální vojenské operaci“ bude následovat pokuta nebo ztráta svobody. Chceme ale lidem sdělit, že všichni Rusové nejsou zlí. Prostě jsme nemohli mlčet, stojíme o demokracii a svobodu slova na Ukrajině,“ zdůrazňuje Maria.

„Za to, co jsme ve videu řekli, nám hrozí 15–25 let vězení. Všichni ale věříme, že je velmi důležité, aby zazněl náš názor. Teď musíme ukrajinským lidem nejenom pomáhat, ale musíme i vstát a protestovat. My nejsme ruská vláda a zásadně nesouhlasíme s tím, co dělá,“ dodává Darina Gribanova.

Vedení Masarykovy univerzity i jednotlivých fakult velmi oceňují odvážný krok, který ruští a běloruští studenti svým veřejným prohlášením učinili. „Této iniciativy si velice vážím a jsem na všechny studenty, kteří ve videu promluvili, hrdý. Kéž by jejich velká odvaha a schopnost nazývat věci pravými jmény byla inspirací i pro jejich spoluobčany v Rusku a Bělorusku,“ uvedl proděkan pro internacionalizaci a záležitosti studentů Fakulty sociálních studií MU Petr Suchý.

Nesouhlasný postoj k ruské invazi na Ukrajině vyslovil již dříve v rámci Masarykových dnů 2022 i Andrej Borisovič Zubov, ruský historik, religionista a politolog a také čestný doktor MU (https://muni.cz/go/da2c7b). Vojenskou agresi odsoudila v rozhovoru pro Magazín M také Aleksandra Kokoreva z Petrohradu, která studuje na Fakultě sociálních studií MU (https://muni.cz/go/2aa5b5).

Hlavní novinky