Jedná se teprve o druhou pamětní bankovku v historii ČNB a zároveň první, která je opatřena hologramem. Česká národní banka k dnešnímu dni emituje 20 tisíc kusů těchto bankovek. Nominální hodnota bankovky je sice 100 Kč, není ale totožná s prodejní cenou. Ta je, vzhledem k limitovanému počtu vyrobených kusů a vysoké numizmatické hodnotě, několikanásobně vyšší.
Karel Engliš byl výjimečnou a nadčasovou osobností našich dějin a nejvýznamnějším teoretikem meziválečného Československa, který ovlivnil dvě generace českých ekonomů. Krátce po vzniku samostatného Československa předložil návrh na zřízení Masarykovy univerzity. „Pro naši univerzitu je dnešní den velmi významnou událostí, neboť Karlu Englišovi vděčíme i po více než sto letech za mnohé. Stál u zrodu naší univerzity a byl oddaným stoupencem Tomáše Garrigua Masaryka, se kterým ho pojil vztah plný vzájemného respektu a úcty,“ vyzdvihl svého předchůdce rektor MU Martin Bareš.
„Do historie Masarykovy univerzity se Karel Engliš zapsal nejen jako první rektor a jeden z iniciátorů pořízení univerzitní insignie, ale stál také za položením základního kamene Právnické fakulty MU, na jejíž půdě se dnes nacházíme. Tento den patří opravdu velkému muži a dneškem alespoň trochu splácíme svůj dluh vůči Karlu Englišovi, který byl po roce 1948 těžce zkoušen komunistickým režimem, jeho dílo bylo systematicky ničeno, a nakonec zemřel v chudobě a zapomnění,“ dodal Bareš.
Spojení Masarykovy univerzity a České národní banky prostřednictvím osoby Karla Engliše a vydání pamětní bankovky se nabízí i z toho důvodu, že Engliš, který působil jako ministr financí hned v šesti vládách, inicioval v roce 1926 také založení Národní banky Československé a později se stal i guvernérem centrální banky.
„Osobně považuji Karla Engliše za největšího národohospodáře československých a českých dějin. Věřím, že rozhodnutí zobrazit právě Karla Engliše na druhé pamětní bankovce v historii ČNB přispěje k veřejnému docenění jeho osobnosti i jeho odkazu,“ uvedl guvernér České národní banky Jiří Rusnok.
Umělecký návrh podoby pamětní bankovky je dílem akademické malířky Evy Haškové. Na lícní straně bankovky je kromě portrétu Karla Engliše také unikátní hologram s motivem Řádu Tomáše Garrigua Masaryka. Ústředním obrazovým motivem rubové strany je dvojice Gigantů z průčelí budovy Clam-Gallasova paláce v Praze, někdejšího sídla Ministerstva financí Republiky Československé.
Stokoruna věnovaná Karlu Englišovi je vydávána dva roky po první pamětní bankovce, na které byl portrét Aloise Rašína. V pořadí třetí pamětní bankovku pak Česká národní banka vydá k 100. výročí založení Národní banky Československé, které připadá na rok 2026. Vyobrazena na ní bude další významná osobnost z historie budování československé měny – první guvernér Národní banky Československé Vilém Pospíšil.
Bankovku s Karlem Englišem lze zakoupit výhradně u vybraných smluvních partnerů České národní banky.