Přejít na hlavní obsah

Výstava na FSS destigmatizuje duševní onemocnění

Až do 29. dubna bude v atriu Fakulty sociálních studií MU k vidění výstava fotografií, která veřejnosti přibližuje problematiku duševních onemocnění.

Výstavu v atriu fakulty sociálních studií si můžete prohlédnout po celý duben.

Zbláznit se může každý. Tak zní název výstavy fotografií, pomocí níž chce organizace Práh jižní Morava vyvracet předsudky a mýty spjaté s duševními onemocněními. Na organizaci výstavy se podílela Katedra sociální politiky a sociální práce FSS MU a k vidění bude až do 29. dubna v atriu této fakulty.

Na slavnostní vernisáži výstavy, která se konala 11. dubna, se úvodního slova ujal děkan Fakulty sociálních studií MU Stanislav Balík: „Duševní onemocnění je zranění, které na rozdíl od těch fyzických nejde na první pohled vidět. To ale ale neznamená, že je méně vážné. Mám velkou radost, že taková sdružení, jako je Práh jižní Morava, existují, a že na naší fakultě je katedra připravující experty, kteří budou pomáhat těmto lidem a organizacím.“ 

Děkan Fakulty sociálních studii MU Stanislav Balík a ředitelka organizace Práh jižní Morava Blanka Veškrnová.

Na jeho slova navázala ředitelka organizace Práh jižní Morava Blanka Veškrnová. Zmínila, že lidé mezi sebe bez problémů přijmou jedince s nějakým fyzickým handicapem, ale člověka s duševním onemocněním už častokrát ne. „Z toho důvodu se snažíme dělat akce destigmatizačního charakteru, protože jak zní název výstavy, zbláznit se může každý. Chceme, aby i jedinci s duševním onemocněním byli bráni jako lidé,“ řekla Veškrnová.  

Na fotografiích jsou zachyceny osoby, které byly ochotny propůjčit svou tvář této iniciativě. Všechny fotografie na výstavě jsou navíc doplněny o krátké slogany vystihující časté myšlenky lidí s psychickým onemocněním.

Všechny fotografie jsou na výstavě doplněny o krátké slogany.

Práh jižní Morava poskytuje dětem, dospívajícím a dospělým lidem se závažným duševním onemocněním z Jihomoravského kraje pomoc při jejich začleňování do běžného života. Každoročně v dubnu pořádá událost s názvem Měsíc bláznovství, v rámci které vznikla i tato výstava. Kromě ní se budou konat i nejrůznější workshopy, přednášky a akce, kterými chce organizace šířit osvětu o duševním zdraví a představovat, jak se lidem s psychickým onemocněním žije.

Hlavní novinky