Přejít na hlavní obsah

Pedagogická fakulta otevře kavárnu. Pomůže duševně nemocným

V Kafinetu na Poříčí 31 budou obsluhovat lidé po prodělaném duševním onemocnění. Otevírá 18. února.

Za vzhledem moderního interiéru, kde dominuje dřevo a žlutá a modrá barva, stojí architektonické studio Čtyřstěn.

Novou kavárnu otevře v den začátku jarního semestru Pedagogická fakulta MU. Jmenuje se Kafinet, název jí vybrali sami studenti, a v souladu s posláním fakulty bude podnik i pomáhat lidem. Provozovat ji bude nezisková organizace Práh jižní Morava, takže v něm najdou uplatnění lidé vracející se do pracovního života po prodělaném závažném duševním onemocnění.

Kavárna by ale měla být také místem pořádání různých kulturních akcí a vůbec prostorem, kde se setkávají lidé z fakulty i vnějšku. Vytvoření podniku je navíc zakončením různých stavebních úprav budovy na adrese Poříčí 31.

„Už když jsme před lety připravovali projekt na výstavbu knihovny, věděli jsme, že kvůli financování z evropských fondů v ní takový prostor nebude moct být. Dlouho jsme to brali jako dluh, který se nám ale teď díky spolupráci a pomoci mnoha lidí povedlo splatit,“ uvedl děkan fakulty Jiří Němec, který si od nového prostoru slibuje, že se z něj stane centrum studentského dění. „Pro studenty je takový prostor společného setkávání přece jen nezbytně důležitý.“

V budově existoval donedávna jen bufet, který vznikem kavárny zaniká. Místo něj budou u vchodu prodejní automaty a mikrovlnné trouby, kde si budou moc studenti ohřát svoje jídlo přinesené z domu. Vznik kavárny zahrnuje i rekonstrukci přilehlé chodby, která je nově uzpůsobená právě pro lidi, kteří si chtějí na cestě do knihovny sníst třeba svačinu.

Za vzhledem moderního interiéru, kde dominuje dřevo a žlutá a modrá barva, stojí architektonické studio Čtyřstěn. Prostor ozvláštňuje zeď s neonovým nápisem „inspiruj“, kterou chtěli architekti ponouknout studenty k tomu, jací by měli být ve svém pozdějším učitelském povolání.

Dotvářeli ho však ještě i zdejší výtvarníci vedení Petrem Kamenickým, což pro návštěvníky znamená, že přibudou ještě obrazy. Velikost podniku navíc není finální. V létě by měla ve vnitrobloku vzniknout ještě zahrádka.

Ve spolupráci s neziskovou organizací Práh jižní Morava už na Masarykově univerzitě funguje jedna kavárna. Na Právnické fakultě MU se vloni v září otevřelo Café Práh de iure.

Děkan Jiří Němec a proděkanka pro rozvoj a vnější vztahy Simona Koryčánková.

Hlavní novinky