Přejít na hlavní obsah

Brno Art Week ukáže pestrost výtvarné scény

Brno Art Week je festivalem vizuálního umění, který slouží jako platforma ke spolupráci galerijního provozu, umělecké praxe, umělecko-vědné činnosti i edukačních aktivit. Již tradičně ho připravili Katedra výtvarné výchovy Pedagogické fakulty MU a TIC Brno.

Brno Art Week začíná v pondělí.

Co všechno je možné zažít v galerii, ukazuje letošní ročník festivalu Brno Art Week, který se koná od 18 do 24. dubna. Po pandemii covidu se značná část programu odehrává opět v galeriích či veřejném prostoru. Cílem akce je upozornit na pestrost brněnské výtvarné scény a pomoci návratu publika do uměleckých institucí. Zároveň pořadatelé nezavírají oči před situací způsobenou válkou na Ukrajině a program proto zohledňuje i ukrajinské uprchlíky jako důležitou návštěvnickou skupinu.

O brněnské výtvarné scéně platí, že je velmi různorodá. Pořadatelům akce jsou partnery galerie, sdružení, školy a další subjekty, které pro Brno Art Week nachystaly kolem stovky programů od výstav, přes komentované prohlídky, až po performance. Část z nich je určená široké veřejnosti, jiná se zaměřuje na děti, školní skupiny, či Ukrajince. Jak lze umění chápat jako každodenní součást životů se návštěvníci dozví například u prostřeného stolu v Artotéce Moravské galerie, při střihu na sucho v galerii Umakart, na józe ve Fait Gallery, nebo u opékání topinek v galerii Pitevna. Bude možné se přijít podívat, jak probíhá instalace výstavy do galerie OFF/FORMAT.

V rámci Brno Art Week bude možné se zúčastnit workshopu s umělkyní Evou Koťátkovou, setkat se s autorem návrhu plánované kašny na Dominikánském náměstí Tomášem Pavlackým, či se dozvědět více o Timově street artu na Starém Brně. Komentované procházky zavedou účastníky BAW i za urbanistickým a uměleckým odkazem sídliště Lesná, stavbami Bohuslava Fuchse, či sochami v bohunickém univerzitním kampusu. Procházka po významných sochách v centru města je pak určena pro ukrajinské rodiny.

Přes veškeré novinky, mezi něž patří i nový web, zůstávají v programové nabídce také akce, které se v minulosti setkaly a úspěšným přijetím, jako například online artové rozcvičky. 

Hlavní novinky