Přejít na hlavní obsah

Ukrajinští studenti se učí česky v intenzivních kurzech

Necelá stovka studentů Masarykovy univerzity z Ukrajiny se zapojila do letních intenzivních kurzů češtiny na filozofické fakultě. Znalost českého jazyka jim usnadní studium na MU.

Kurzy češtiny jsou určeny ukrajinským studentům.

Kurzy českého jazyka se v Kabinetu češtiny pro cizince na Filozofické fakultě MU otevřely především pro studenty z Ukrajiny, přijaté ke studiu letos v květnu. „Studentů jsme do kurzů přijali kolem stovky. Někteří pak odjeli zpět na Ukrajinu a jiní přešli na jiné české univerzity, takže teď jich je v kurzech kolem devadesáti,“ vypočítává vedoucí Kabinetu češtiny pro cizince Eva Rusínová.

Postupně v kabinetu otevřeli pět kurzů. Jejich absolventi by měli končit se znalostí českého jazyka na úrovni B1, která jim umožní vzdělávat se na české vysoké škole. „Objem výuky je dvacet hodin týdně. Výuka se skládá z gramatiky, konverzace, české výslovnosti a cvičení. Pedagog, který vede cvičení, je kontaktován kolegou z gramatiky nebo konverzace, od nějž se dozví, co je třeba procvičit,“ upřesňuje Eva Rusínová.

Kurz je podle ní velmi intenzivní, protože neznamená jen 20 hodin výuky v posluchárně týdně, ale ještě nejméně dalších 20 hodin přípravy. Letní kurz češtiny zakončí studenti závěrečnými písemnými a ústními zkouškami, za které dostanou příslušný počet kreditů.

„V podzimním semestru pak s nimi budeme ve studiu češtiny dále pokračovat tak, aby během jednoho až dvou semestrů v rámci takzvané jazykové přípravy Masarykovy univerzity zvládli ještě vyšší úroveň češtiny. Sami si přitom vyberou, zda studiu věnují čtyři, šest, osm nebo třeba dvanáct hodin týdně. Do těchto kurzů bychom chtěli začlenit právě studenty z Ukrajiny, kterým třeba ke studiu psychologie nebude stačit úroveň B1, ale měli by se dostat minimálně na úroveň B2,“ vysvětluje vedoucí Kabinetu češtiny pro cizince.

MUNI POMÁHÁ UKRAJINĚ. Podpořit ukrajinské studenty a akademiky lze i nadále prostřednictvím pomoci určené na vzdělávací a humanitární účely. Finanční příspěvek je možné poskytnout formou daru přes Obchodní centrum MU. Informace o aktuálně darované částce najdete na webu MUNI POMÁHÁ.

Hlavní novinky