Přejít na hlavní obsah

Přírodovědecká fakulta složila poctu profesorovi Černohorskému

Ústavy fyziky Přírodovědecké fakulty MU ve spolupráci s Jednotou českých matematiků a fyziků uspořádaly seminář na počest profesora Martina Černohorského, který letos v srpnu oslavil 99. narozeniny.

Mezi prvními gratulanty byl prorektor MU Michal Bulant.

Oslavu života a díla jednoho z velikánů československé fyziky 20. století otevřel úvodním slovem prorektor Masarykovy univerzity pro vzdělávání a kvalitu Michal Bulant, který vyzdvihl přínos Černohorského nejen fyzice, ale celé oblasti českého vzdělávání.

Obsah přednáškové části byl komplexní, a tak se kromě teoretických poznatků mohli posluchači dozvědět i o poutavé fyzice nebo zajímavých vědeckých experimentech. Po přestávce se vystupující zaměřili na život a dílo profesora Černohorského. Pohled ze zahraničí pak přidal Paul Burnett, historik University of Berkeley v Kalifornii. „Doktorka Fojtíková – moje někdejší studentka a doktorandka – se zasloužila o to, že program semináře je vskutku kvalitní. Příspěvky řečníků jsou velice zajímavé,“ nešetřil slovy chvály profesor Martin Černohorský.

Seminář volně navázal na podobnou akci z doby před čtyřmi lety, kdy Černohorský slavil 95. narozeniny. Příprava jeho programu nebo oslovování přednášejících zabraly několik měsíců. „Každý, koho jsme po konzultaci s panem profesorem Černohorským oslovili, se cítil vyloženě poctěn,“ přiblížila organizátorka oslav Jana Jurmanová. I proto mezi přednášejícími a gratulanty nechyběl ani žák profesora Černohorského a uznávaná vědecká kapacita v oblasti fyziky Jiří Grygar. „Byl studentem, který se rodí jednou za generaci,“ uvedl Černohorský.

Mezi hosty profesora Černohorského nechyběl doktor Jiří Grygar (vlevo).

„To já nedovedu posoudit, ale když to říká, možná na tom něco bude,“ smál se v reakci na to doktor Grygar, čestný předseda České astronomické společnosti. Jeho první vzpomínky na profesora Černohorského jsou spjaté se začátkem studií na vysoké škole. „Dozvěděl jsem se, že základy fyziky bude mít odborný asistent Martin Černohorský. To mě trošku znepokojilo, říkal jsem si, že základní kurz by měli přednášet profesoři nebo docenti. Moje obava se nepotvrdila, naopak. To, co jsem zažil už v první hodině, byla úplně jiná liga,“ vzpomínal Grygar. Jen málokterý fyzik podle něj dokázal vystihnout problematiku svého oboru tak přesně jako profesor Černohorský.

Hlavní novinky