Přejít na hlavní obsah

Ležák, nebo ale? Sophiina volba, tvrdí expert na mezinárodní právo

Po domácku připravuje menší množství zlatavého moku už čtyři roky. Teď se rozhodl, že zkusí něco většího a jen pár dní po konferenci CyberSpace, která se o víkendu uskutečnila na Právnické fakultě MU, vyrazil do pivovaru Thrills ve Velkých Pavlovicích. 

Dan Svantesson v pivovaru Thrills

Dan Svantesson je profesorem mezinárodního práva na Bond University v Austrálii a zároveň milovníkem piva. Do Brna zavítal na dvoudenní konferenci Cyberspace na půdě Právnické fakulty MU, která se zabývá pojetím práva v kyberprostoru. „Tato událost je opravdu jedinečná, a každý, s kým jsem mluvil, se tu cítil skvěle. Je to krásné spojení přátelské atmosféry a kvalitní, vědecké události. Spolupráce s Masarykovou univerzitou byla perfektní,“ chválí Svantesson.

Za důvodem, proč zkusit uvařit vlastní pivo, stojí podle Svantessona hlubší motivace. Spolu s kolegy z Česka, Německa a Belgie plánuje vydat publikaci, která spojuje svět piva a práva. „Asi se shodneme na tom, že pivo je ze své podstaty zákonem regulovaný produkt. Takže tu existuje jednoznačný vliv práva na výrobu a konzumaci piva, který chceme popsat,“ tvrdí Svantesson. 

Drcení sladu

Celý příběh začal v Německu, kde se Dan Svantesson setkal s Radimem Polčákem, prorektorem Masarykovy univerzity. „Radima znám několik let, jsme dobří přátelé. Přivezl jsem na ochutnávku pár piv. Zachutnalo mu a začali jsme plánovat, kde bych mohl pivo uvařit,“ vysvětluje Svantesson. Nakonec spolu zvolili řemeslný pivovar Thrills ve Velkých Pavlovicích, vzdálený jen něco málo přes čtyřicet kilometrů od Brna.  

Spolu se sládkem Markem z pivovaru Thrills se nakonec rozhodli vyrobit Pacific Pale Ale – svrchně kvašené pivo s vyšší hořkostí a ovocnými tóny. U velkých kotlů strávili bezmála sedm hodin. „Doma to dělám podobně, ale v mnohem menším měřítku. Proces vaření piva tedy není něco, s čím bych se setkával poprvé. Zatím mě to ohromně baví. Třeba se z toho stane každoroční zvyk,“ doufá Svantesson, který do Evropy většinou zavítá jednou ročně.

V Austrálii, kde od roku 1999 žije, vyhrál se svým domácím pivem typu porter soutěž amatérských sládků, do které se přihlásilo bezmála šest set soutěžících. „Od přátel jsem na různých oslavách a setkáních slýchával, že moje pivo je dobré. Ale moc jsem se na to nespoléhal, často nemají to srdce říct vám pravdu. Proto jsem se přihlásil, a nakonec jsem i vyhrál,“ vysvětluje švédský právník s australským pasem.

Na snímku vpravo Dan Svantesson, vlevo sládek Marek z pivovaru Thrills

Svantesson často cestuje po celém světě a rád poznává různé pivní kultury. „Ve Švédsku, kde jsem se narodil, to byl po dlouhou dobu dost smutný příběh, ale v posledních letech zájem o řemeslná piva a minipivovary masivně stoupl. A podobně je to i v Austrálii. Zato pivní kultura u vás je nejrozvinutější na celém světě, to se těžko srovnává,“ tvrdí Svantesson.

Švédský expert na mezinárodní právo zatím nebude mít šanci své pivo ochutnat. Zatímco on bude sedět v letadle na cestě do Austrálie, jeho várka piva o objemu tří tisíc litrů se bude teprve vařit. „Alkohol nemůžete poslat přes půlku světa. I proto se musím do Česka brzy vrátit,“ slibuje Svantesson.

Hlavní novinky