Přejít na hlavní obsah

Hrachovina nese díky vědcům z MU poselství do budoucna

Na nově zrekonstruovaném Mendlově náměstí v Brně byla v úterý dopoledne odhalena socha s názvem Hrachovina. Je poctou zakladateli genetiky G. J. Mendelovi, o jehož odkaz Masarykova univerzita pečuje.

Slavnostní představení sochy Hrachovina na Mendlově náměstí v Brně.

Masarykova univerzita si mnoha akcemi společně s dalšími partnery a organizacemi v loňském roce připomněla 200. výročí narození G. J. Mendela. Její vědci se podíleli na projektu Mendel, na jehož začátku bylo vyzvednutí a vědecké zkoumání ostatků zakladatele genetiky a na jeho konci získání DNA slavného vědce. Otevřela také mimo jiné novou expozici v Mendelově muzeu a uspořádala mezinárodní genetickou konferenci za účasti tří laureátů Nobelovy ceny.

Socha Hrachovina, která byla odhalena na Mendelově náměstí před areálem opatství a muzea, je další poctou otci genetiky, a to prostřednictvím uměleckého díla. Zakázku na ni získal po úspěchu ve veřejné soutěži známý sochař, umělec a slévač Jaromír Gargulák. Umělecké dílo za 24,5 milionu korun bylo financováno díky příspěvku města Brna a Jihomoravského kraje, ze zdrojů veřejné sbírky a individuálních dárců. Jaromír Gargulák se také zúčastnil slavnostního odhalení sochy. „Konečně jsem se dočkal a i já se mohu potěšit pohledem na hotové dílo. Musím říct, že mám za sebou rok tvrdé práce, termín dodání Hrachoviny byl opravdu šibeniční,“ poznamenal k uplynulému roku sochař.

Prorektorka MU Šárka Pospíšilová a autor sochy Jaromír Gargulák.

Na opraveném náměstí nedaleko augustiniánského opatství má socha logicky svoje místo. „Jen pár desítek metrů odsud Mendel objevil něco, co opravdu změnilo svět. Máme být na co hrdí,“ připomněl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

Primátorka Brna Markéta Vaňková je přesvědčena, že Hrachovina je investicí, na kterou budou obyvatelé města pyšní dlouhou dobu. „Umělecké dílo má vzbuzovat zájem, má se o něm mluvit nejen v superlativech. To jsem měla na paměti, když jsem jako členka odborné poroty pro tuto sochu hlasovala,“ uvedla u sochy Markéta Vaňková.

Socha je unikátní i tím, že v sobě nese poselství budoucím generacím v podobě DNA několika osobností, které se na vzniku sochy a popularizaci Mendelova díla podílely. „Lyofilizovaná DNA nebo jiný biologický materiál, jako například vlasy, jsou uloženy ve speciálních uzavřených zkumavkách. Ty jsou obalené polystyrenem a uloženy v kovových kuličkách v podobě hrášku umístěných v různých částech sochy. Nejvýše, někde v horních pozlacených částech sochy, jsou uloženy fragmenty DNA samotného Gregora Johanna Mendela,“ informovala prorektorka pro výzkum a doktorské studium MU Šárka Pospíšilová. DNA osobnostem odebrali, zpracovali a „zabalili“ vědci z výzkumného centra CEITEC MU. 

Genetický materiál připravený pro uložení do sochy Hrachovina.

Hrachovina zdobí centrální plochu nově zrekonstruovaného Mendlova náměstí. Tento brněnský dopravní a přestupní uzel postupně měnil svoji podobu od léta 2021. Změnou prošly nejen inženýrské sítě v podzemí, ale i zastávky MHD, vedení linek trolejbusů, mobiliář a rozložení zeleně, kdy na náměstí přibylo 30 stromů. Vznikl funkční prostor, ve kterém mohou lidé počkat na svůj spoj, pohodlně bez bariér přestoupit nebo strávit volný čas.

Hlavní novinky