Přejít na hlavní obsah

Na dovolenou už jezdím jen do Brna, směje se polský lektor

Přesně před deseti lety přijel Michał Szypniewski jako student práv na Erasmus na Masarykovu univerzitu. Brno si nakonec tak zamiloval, že se do města každý rok vrací. Dnes už jako hostující profesor.

Polský lektor Michał Szypniewski (vpravo) spolu s Terezou Kyselovou, koordinátorkou programu Erasmus+ na právnické fakultě, a kolegou Dawidem Markem z University of Gdańsk.

Když v roce 2013 přijel jako dvaadvacetiletý student na výměnný pobyt na MU, vůbec ho tehdy nenapadlo, jakým směrem se nakonec bude ubírat jeho profesní dráha a že se z něj jednou stane akademik a odborník na pracovní právo. Dnes už více než osm let vyučuje na University of Gdańsk, školí manažery a zároveň pracuje v advokátní firmě mimo jiné i proto, aby mohl zkušenosti z praxe předávat studentům.

Většinu akademického roku tak sice polský lektor tráví v Gdaňsku, ale alespoň dvakrát ročně se snaží vyrazit na partnerské univerzity přednášet pro zahraniční studenty. Už tak vyučoval například ve Slovinsku, Itálii, Španělsku i Kyrgyzstánu a na MU v minulosti třikrát vedl kurz zaměřený na pracovní právo. Vloni a předloni si studenti MU mohli dokonce zapsat nově otevřený týdenní intenzivní kurz Úvod do polského pracovního práva za tři kredity.

„Jsem velmi rád, že mám možnost učit na Masarykově univerzitě vlastní kurz. Užívám si, když mám třídu plnou zahraničních studentů. Do Brna se každý rok moc těším – na studenty, mé bývalé učitele a současné kolegy i na město samotné. Velmi rád se do Brna vracím a vzpomínám na dobu, kdy jsem sám sedával v přednáškových místnostech jako student. Hodně se toho změnilo a je úžasné sledovat, jak se univerzita i fakulta za léta posouvají kupředu. Například právnická fakulta má novou krásnou knihovnu. A přibylo také velké množství zahraničních studentů. Tolik jich za nás rozhodně nebylo,“ srovnává vyučující.

Brno má jedinečnou atmosféru

Podle něj se neproměnila jen Masarykova univerzita, ale i Brno samotné. Při procházkách městem obdivoval, kolik přibylo nových restaurací a kaváren a jak moc ožilo i Jakubské náměstí, kde se každý večer scházejí stovky lidí na zahrádkách. Velmi se mu také líbí, jak dnes vypadá park na Moravském náměstí, že je plný zeleně a kolik desítek lidí do něj denně zavítá.

„Brno má ještě úžasnější atmosféru než za mých studií. A proto se sem tak rád vracím. Už se z toho stala vlastně taková tradice, že sem jezdím každý rok. Mí kolegové si ze mě dokonce dělají legraci, jestli letos jedu na dovolenou do Brna nebo do Brna. A dokonce s sebou často beru i své kamarády, provázím je městem a ukazuji jim, jak úžasné místo to je. Mám to tady prostě moc rád. Je to takový můj druhý domov,“ směje se.

Do Brna se však polský lektor nevrací jen za prací, ale také za přáteli. Když Masarykova univerzita před pěti lety slavila 100. výročí od svého založení, uspořádali spolu se zahraničními spolužáky dokonce „erasmácký“ sraz. Stoleté oslavy univerzity na brněnském výstavišti se podle něj velmi vydařily a už teď se Michał těší, až uspořádají další sraz studentů Erasmu a znova se všichni po dlouhé době potkají.

„Brno a Česko jsou prostě moje srdcovka. Zbožňuju povahu Čechů, jejich humor i život v Česku. Vždycky se těším na pivo i slavnosti vína a burčákové pochody českou krajinou. Pro svůj Erasmus jsem si nemohl vybrat lepší místo a všem svým studentům jako nejlepší místo pro Erasmus doporučuju právě Brno. Ne kvůli pivu, ale kvůli tomu, že místní právnická fakulta je jedno z nejlepších míst, kam lze jet na výměnný pobyt,“ myslí si vyučující z University of Gdansk.

Hlavní novinky