Přejít na hlavní obsah
Jezírka v botanické zahradě se mají díky projektu přeměnit v mokřady.

Pojďte pomoci naší botanické zahradě vyhrát půl milionu!

Mezi šesti finalisty v soutěži E.ON Energy Globe je se svým ekologickým projektem i Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty MU. Ambasadora našemu projektu dělá herec a moderátor Lukáš Hejlík a 500 tisíc korun získá ta organizace, která do 20. srpna nasbírá nejvíce hlasů.

Případnou výhru v soutěži použije Masarykova univerzita podle vedoucí botanické zahrady Magdaleny Chytré na vytvoření jezírek a mokřadních záhonů pro ohrožené mokřadní druhy, které jsou na seznamu Pracovní skupiny pro genofondy Unie botanických zahrad ČR.

Soutěžní projekt se jmenuje Ekologická opatření v botanické zahradě v Brně a zahrnuje pět dílčích opatření, která zahrada v nedávné době provedla. Jde o přivedení elektrického vedení k fontáně pro možnost používání čerpadla, osázení zelené střechy na budově kolárny u fakulty domácími druhy z blízkého opuštěného lomu v areálu v Kotlářské ulici, vybudování nádrže na zachytávání srážkové vody ze střech skleníků a přilehlých budov, kterou se zalévá ve sklenících, či zavedení mozaikové seče trávníků, méně časté sečení a vyšší porost. Poslední opatření se týká dokonalejší údržby stávajících dřevin v areálu. 

Projekt, který Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty MU do soutěže přihlásila, uspěl mezi 167 přihlášenými ekologickými projekty. „Postavili jsme ho tak, že jde o pokračování předchozích ekologických opatření. Těch pět vybraných opatření již velice úspěšně propisujeme do práce a fungování botanické zahrady. A právě na vzdělávání široké veřejnosti a popularizaci jednoduchých změn, o které se může pokusit každý z nás, je náš projekt postaven. Chceme být vzorem, že drobná opatření mohou dělat všichni – lidé i organizace,“ vysvětluje Magdaléna Chytrá. 

Magdalena Chytrá.

K půl milionu zbývá jen jeden krok. Uspět i mezi šesticí finalistů. To znamená spojit síly našeho akademického světa a hlasy studujících a zaměstnanců zařídit vítězství. Hlasuje se až do 20. srpna, což zároveň představuje také zařazení do soutěže o hodnotné ceny. „Konkurence je velká a už to, že jsme ve finále, je odměnou za naši práci, protože právě popularizace ekologických projektů je naším cílem. Ale pokud by se nám díky hlasům našich studentek, studentů a zaměstnanců podařilo zvítězit, mohli bychom udělat i další dílčí kroky v péči o naši zahradu,“ dodává Magdaléna Chytrá s tím, že půlmilion na všechny plány stačit nebude, ale byl by to důležitý příspěvek.

Finalisté se veřejnosti představí již 8. června na Ekofestivalu v Českých Budějovicích, 31. srpna pak budou na festivalu v Brně v areálu Zbrojovky vyhlášeny výsledky.

Pro projekt Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty MU hlasujte ZDE

Hlavní novinky