Na současnou a budoucí roli umělé inteligence při zlepšování metod ochrany kritické infrastruktury a dalších určených oblastí – možností, rizik, legislativy – se zaměřily workshopy, které na stejnojmenné konferenci spojily výzkumné pracovníky a odborníky z oboru. Poskytly také neformální platformu pro výměnu nápadů a navazování nové spolupráce.
Jádrem tématu byla fyzická bezpečnost, například ostraha objektu, kdy jsou odborníci z fakulty informatiky schopni počítat optimální náhodnostní strategie, kdy a kam má bezpečnostní hlídka chodit.
„Na tématu již deset let na fakultě informatiky pracujeme v teoretické rovině a výsledky úspěšně publikujeme na AI konferencích. Při setkání s pracovníky Krajského vojenského velitelství jsme našli vzájemnou shodu v tom, že teoretické výsledky vyzkoušíme v praxi,“ uvedl proděkan pro studijní programy a internacionalizaci Vojtěch Řehák.
Účelem konference bylo propojit odborníky z akademického prostředí, zákazníky – například státní organizaci Správa železnic, provozovatele distribuční sítě elektřiny plynu EG.D. – a poskytovatele bezpečnostních opatření, tedy bezpečnostní agentury.
Celodenní workshop byl rozdělen do čtyř bloků - fyzické patrolovaní (teorie a praxe), technologické inovace pro patrolovaní z pohledu firem a z pohledu akademie a blok věnovaný právním otázkám a širšímu společenskému rámci. „Do všech těchto oblasti výrazným způsobem samozřejmě zasahuje umělá inteligence,“ doplnil proděkan Řehák.
Konference v prostorách Kybernetického polygonu (KYPO) v budově fakultě informatiky byla teoretickým předstupněm pro další spolupráci. Opravdové nasazení proběhne začátkem prosince na jednom z velkých cvičení Krajského vojenského velitelství společně s Jihomoravským krajem.
The event is funded by the European Union under the Grant Agreement No. 101087529.