Přejít na hlavní obsah

Platforma KYPO slaví 10 let od svého založení

V rychle se měnícím světě kybernetické bezpečnosti je vzácné, aby si nějaký projekt udržel svůj význam po celé desetiletí. Platforma KYPO, která je provozována v rámci CERIT (FI MU), nejenže obstála ve zkoušce času, ale neustále se vyvíjela a inovovala a nyní s novými nápady hledí do budoucnosti.

Jakub Čegan z CERIT FI MU vede rozvoj platformy a všechny aktivity, které se týkají kyberbezpečnostních cvičení na MU.

Interní oslava s dortem byla na Fakultě informatiky MU pomyslnou tečkou za deseti lety obrovského množství práce mnoha lidí. Za deseti lety vývoje, pěti lety realizace cvičení a několika oceněními – Evropskou cenou EC Innovation Radar a Cenou Ministerstva vnitra ČR.

Díky KYPO CRP se v České republice daří snižovat kritický nedostatek expertů na kyberbezpečnost, je totiž prostředím, ve kterém se cvičí IT specialisté z firem, úřadů a dalších institucí bojovat proti kyberhrozbám. Ovšem nejen IT specialisté z firem. KYPO CRP je na fakultě informatiky edukační platformou hlavně pro studenty.

„KYPO je prostředí, ve kterém se dá trénovat obrana proti kybernetickým útokům, dají se v něm cvičit i samotné útoky. Studenti si v rámci předmětu prakticky vyzkouší, jak zaútočit na nějaký server. Nebo jak ten server zabezpečit, aby se do něj nikdo nedostal. Samozřejmě, že si mnoho informací mohou načíst, naposlouchat na přednášce, ale nic je neposune dál lépe než sada úkolů, které musí splnit,“ říká Jakub ČeganCERIT FI MU, který vede rozvoj platformy a všechny aktivity, které se týkají kyberbezpečnostních cvičení na MU.

Cvičení jsou pořádána v prostředí nástroje KYPO CRP. Mezi klienty patří největší české energetické společnosti. „Jde tedy o pěkný příklad toho, jak výzkum, který začal na MU, má nyní přímý dopad v rámci kyberbezpečnosti České republiky, což odpovídá i cílům v rámci dlouhodobého strategického záměru univerzity,“ doplňuje Pavel Čeleda, vedoucí Laboratoře kyberbezpečnosti FI MU, jenž vedl projekt, ve kterém platforma vznikla.

Platformu vytvářeli experti z Kyberbezpečnostního týmu Masarykovy univerzity z Ústavu výpočetní techniky MU, proto byl od počátku kladený velký důraz na její praktické využití. „Každý den řešíme řadu složitých problémů, to, co se naučíme, pak přenášíme do našich projektů,“ uvádí Tomáš Plesník, vedoucí týmu.

Vytvořený software dala MU díky projektu CONCORDIA H2020 k volnému užití jako open source. „Od založení platformy bylo vše financováno z národních a evropských zdrojů, také proto jsme prostředí otevřeli jako open source. Je o něj díky tomu zájem. Ve Velké Británii a ve Španělsku na univerzitách, v Německu ho používá Siemens pro interní testování vlastního vývoje,“ vypočítává Jakub Čegan. Sám byl u založení a vývoje polygonu a nyní, když polygon dospěl, opustil výzkumnou sféru a vyrazil do světa, hledá partnery pro spolupráci a pracuje na jeho propagaci. „Přestože se v současné době bavíme víc o prostředí, softwaru, produktu a službě, stále to je a vždy byl nástroj edukace. Prostředí pro vzdělávání studentů. Což nám před deseti lety při realizaci nápadu pomohlo. Nápad to byl primárně jednoduchý, ale jeho řešení poměrně složité. Prošlapali jsme spoustu slepých uliček,“ popisuje desetiletí kyberbezpečnostní platformy Čegan.

Jakub Čegan z CERIT FI MU vede rozvoj platformy a všechny aktivity, které se týkají kyberbezpečnostních cvičení na MU.

Masarykově univerzitě přináší KYPO CRP věhlas a výzkumnou spolupráci, ale také peníze skrze realizaci komerčních služeb a spolupráci s průmyslem. Jakub Čegan doufá i v další úspěšné desetiletí. „Chceme expandovat, etablovat se na úrovni Evropské unie. Chtěli bychom do rozvoje zapojit víc organizací a adresovat nové výzvy, například machine learning, AI. Chceme také pracovat na rozvoji služeb. Máme výhodu v tom, že jsme univerzita a můžeme hledat kreativní, neortodoxní řešení. Extrémně důležitý je rozvoj platformy i ve vztahu ke studentům, kterým můžeme říct: Pojďte k nám, to, co budete dělat, je sice náročné, ale dává smysl.“

Hlavní novinky