Přejít na hlavní obsah

Supervýkonné počítačové centrum MU spustilo první výpočty

CERIT Scientific Cloud s vybavením za 130 milionů korun poskytuje úložné zdroje pro data vědců z ČR i zahraničí.

CERIT-SC je součástí rozsáhlého Centra vzdělávání, výzkumu a inovací v informatice (CERIT), jež vyroste do roku 2014 v areálu Fakulty informatiky MU v Botanické ulici v Brně. Vizualizace: CERIT.

Svůj provoz dnes zahájilo výpočetní centrum CERIT Scientific Cloud (CERIT-SC) Masarykovy univerzity. CERIT-SC poskytne výpočetní a úložné zdroje vědcům z celého Česka i ze zahraničí. Na vybavení centra výkonnou výpočetní technikou získala univerzita 130 milionů korun z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.

„Vznik centra souvisí především s obrovským nárůstem experimentálních dat produkovaných moderní vědou. Je potřeba používat nové metody a nástroje pro zpracování, ukládání i manipulaci s těmito enormními objemy dat,“ vysvětluje ředitel CERIT-SC Luděk Matyska.

Mezi partnerské projekty, které již s CERIT-SC podepsaly smlouvu o spolupráci, patří projekt CzechGlobe Akademie věd ČR, který se zabývá studiem globální změny, centrum AdMaS, jež se věnuje vývoji pokročilých stavebních materiálů, centrum výzkumu nádorových onemocnění RECAMO nebo Moravská zemská knihovna. Počítačové centrum bude spolupracovat i s institucemi uvnitř Masarykovy univerzity jako je CEITEC, Institut biostatistiky a analýz, Loschmidtovy laboratoře či Centrum pro výzkum toxických látek v prostředí.

Projekt umožní do centra postupně instalovat více než 3500 procesorových jader a přes 3,5 petabajtu (1 petabajt = 1 milion gigabajtů) úložné kapacity pro data. Přínosem bude velká flexibilita přístupu na okamžitou žádost. Centrum tak bude moci reagovat i na neplánované výpočetní potřeby uživatelů. CERIT-SC bude navíc intenzivně spolupracovat s uživatelskými skupinami na výzkumu a vývoji metod pro co nejefektivnější využití zdrojů e-infrastruktury.

CERIT-SC je součástí rozsáhlého Centra vzdělávání, výzkumu a inovací v informatice (CERIT), jež vyroste do roku 2014 v areálu Fakulty informatiky MU v Botanické ulici v Brně. Projekt dohromady za více než půl miliardy korun počítá kromě zřízení počítačového centra pro zpracování vědeckých dat také s vybudováním prostor pro výuku a výzkum a s výstavbou podnikatelského inkubátoru a vědecko-technického parku. Projekt je financován z evropských strukturálních fondů.

Hlavní novinky