Přejít na hlavní obsah

Týden neklidu končí. Co bude dál?

Protestující vysokoškoláci říkají, že teď je na tahu vláda. Jsou ale připravení znovu vyjít do ulic.

Jednou z posledních akcí Týdne neklidu byl happening S vášní pro vzdělání, který měl hromadným polibkem vyjádřit lásku studentů k univerzitám. Přišlo na něj ale téměř více novinářů než studentů. Foto: Tomáš Muška.

Brněnský Týden neklidu je téměř u konce. Akce, kterou chtěli zejména studenti vysokých škol vyjádřit svůj odpor vůči návrhům reformy vysokých škol, pokračuje poslední akcí v sobotu. Uskuteční se koncert a diskuse s legendami českého undergroundu v kavárně Trojka. Co chtějí studenti podniknout teď?

Po uspořádání Noci univerzitprotestním pochodu, na který přišlo na šest tisíc lidí, plánují studenti zůstat ve střehu. Zavedení školného již tato vláda podle slov premiéra Petra Nečase nestihne, o podobě nového zákona o vysokých školách se má dál jednat.

Včerejší brněnské akce už ale svědčily o unavenosti protestujících. Na happening S vášní pro vzdělání, který měl hromadným polibkem vyjádřit lásku k univerzitám, přišlo skoro více novinářů než studentů.

Jednou z posledních akcí Týdne neklidu byl happening S vášní pro vzdělání, který měl hromadným polibkem vyjádřit lásku studentů k univerzitám. Přišlo na něj ale téměř více novinářů než studentů. Foto: Tomáš Muška.

"Pokud bych nebrala v potaz, že na polibek se nás už moc nesešlo, tak jsme s průběhem Týdne neklidu nad míru spokojení. Noc univerzit dopadla výborně a na pochod přišlo daleko víc lidí, než jsme očekávali. Teď doufáme, že k větší spokojenosti nám ještě přispějí nějaké ústupy vlády. Radost nám udělala slova premiéra Nečase, že vrátí oba věcné návrhy zákona k diskusi s akademickou obcí. Doufáme, že to dodrží," uvedla studentská senátorka Eva Majerová.

Na podvečerní diskusi, kterou organizátoři protestů uspořádali na Fakultě informatiky MU, se sešlo jen pár desítek lidí, aby diskutovali o tom co dál. K jasnému závěru nedospěli - podle pořadatelů protestů je teď na tahu vláda. Studentští senátoři a zástupci iniciativy Brno Za svobodné vysoké školy se jen domluvili, že budou dál sledovat situaci kolem reformy vysokých škol a informovat o ní studenty a akademickou veřejnost.

Iniciativa také uvažuje o jednáních s odborovými organizacemi a plánuje rozšíření svých požadavků např. o to, aby nedocházelo k snižování financování vysokých škol. "Zůstaneme každopádně ve střehu a pokud by se situace dál vyvíjela nepříznivým směrem, vyjdeme znovu do ulic a budeme radikálnější," shodli se Jan Chmelíček z iniciativy i předseda Studentské komory Akademického senátu MU Pavel Troubil.

Hlavní novinky