Přejít na hlavní obsah

Zakladatel NMR spektroskopie dostal čestný doktorát MU

Světově uznávaný vědec Josef Dadok přijel do Brna na otevření nové laboratoře, která ponese jeho jméno.

osef Dadok se stal zakladatelem spektroskopie nukleární magnetické rezonance v Česku a prorazil i ve Spojených státech. Foto: Archiv J. Dadoka.

Začínal jako elektrotechnický inženýr. Před lety měl doma jako jeden z prvních Brňanů televizi, ale svůj život zasvětil vývoji jiných přístrojů. Josef Dadok se stal zakladatelem spektroskopie nukleární magnetické rezonance v Česku a prorazil i ve Spojených státech. Právě tam se svého času podílel na vývoji nejdokonalejšího spektrometru na světě. Za svůj přínos vědě dnes obdržel čestný doktorát Masarykovy univerzity.

Jedno z nejvyšších ocenění, jaké univerzita uděluje, získal Dadok u příležitosti otevření Národního NMR centra v bohunickém kampusu, které ponese jeho jméno. Nové přístroje budou sloužit ke studiu struktury biologicky významných molekul a jejich komplexů, jejichž znalost je nezbytná například při navrhování nových léčiv.

„Gratuluji Masarykově univerzitě, Středoevropskému technologickému institutu a všem, kteří se na tomto projektu podíleli. Vyžadovalo to jistě obrovské úsilí a vytrvalost a já považuji za velkou čest, že středisko ponese moje jméno,“ uvedl při převzetí doktorátu Dadok.

Otevření centra je pro profesora, který je dnes již na penzi, jednou z nemnoha příležitostí, jak se zase podívat do Brna. Trvale totiž žije v Pittsburgu, kam se dostal v 60. letech minulého století. Odjel tam v roce 1967, aby zkonstruoval nový typ spektrometru, a v létě roku 1968 za ním na návštěvu dorazila i rodina.

„Když jsme se z rádia dozvěděli o okupaci Československa, rozhodli jsme se, že náš návrat odložíme do doby, až okupační vojska odejdou,“ zavzpomínal Dadok, jehož rodina už ve Spojených státech zůstala a do Československa mohla přijet až v roce 1990.

Hlavní novinky