Přejít na hlavní obsah

Kino Scala zve na kvalitní filmy a nezvyklé formáty

Scala se otevírá pro veřejnost od 15. října. Co nabídne její program?

Už jen týden chybí do slavnostního otevření Univerzitního kina Scala. V pondělí 14. října začne jeho program slavnostní projekcí představení Kinoautomat: Člověk a jeho dům, ve kterém mohou diváci zasahovat přímo do děje, a hned od úterý startuje i promítání pro veřejnost. Scala nabídne filmy z běžné distribuce a také artová představení, která se budou prezentovat v tematických blocích.

„Věříme, že v Brně žije, studuje a pracuje dostatečné množství lidí, kteří přivítají existenci vyprofilovaného kina,“ uvedl u příležitosti zveřejnění prvního programu kina jeho ředitel Radek Pernica.

Zmíněný koncept reprezentují například přenosy z newyorské Metropolitní opery nebo londýnského Národního divadla a také studentský projekt 3x3 Scala, který mají na starost posluchači filmové vědy z filozofické fakulty. „Každý měsíc nabídneme divákům jeden český film, jeden zahraniční a jednu speciální projekci,“ sdělila vedoucí studentského projektu Barbora Poláčková a dodala, že projekce obohatí také doprovodný program. Studentské kino začíná ve středu 16. října projekcí filmu Podraz s následnou swingovou party. Týden na to pokračuje dnes už historickým snímkem Cesta do pravěku.

Scala zavádí v Brně zcela nové formáty. „V rámci cyklu Naslepo mohou lidé přijít do kina bez placení, přičemž ale dopředu neví, na jaký film jdou. Platí až po skončení filmu podle toho, jak se jim snímek líbil,“ přiblížil jednu z novinek Ivo Andrle, ze společnosti Aeropolis, která Scalu spolu s Masarykovou univerzitou provozuje. Počítá se i s tím, že někdo snímek, jenž se nakonec na plátně objeví, už někdy viděl. „V takovém případě si divák, jemuž je víc než 18 let, může na baru jako kompenzaci vyzvednout jedno pivo zdarma.“

Jiný formát se jmenuje Filmjukebox. V něm dostanou diváci možnost dopředu na webu kina hlasovat o tom, jaký snímek chtějí v určitém datu vidět. Program pamatuje na všechny věkové skupiny návštěvníků. Sekci Baby Bio mohou v odpoledních hodinách navštěvovat rodiče i s těmi nejmenšími dětmi. Pro starší filmové fanoušky je určena naopak část programu s názvem Bio Senior.

Aktuální program bude k dispozici vždy ve 14denních cyklech, a to na webu kinoscala.cz. Cena vstupenek na většinu představení se bude pohybovat mezi 60 až 130 korunami, senioři a studenti dostanou navíc slevu 30 korun na všechna běžná představení (upraveno, původně uváděná částka byla chybná). Dramaturgie Scaly si od začátku zakládá na otevřenosti. Také proto se bude moct do kinosálu chodit se psem a zapovězeno není ani vnášení nápojů z místního baru, který se otvírá v tentýž den jako biograf samotný.

Na start provozu navazuje ještě jiné zahájení. Masarykova univerzita v tentýž den spustí webový portál (více informací již brzy), jehož prostřednictvím požádá veřejnost o to, aby kino podpořila ještě také jinou formou než jen osobní návštěvou. „Na veřejnost se obracíme se žádostí o příspěvek na provoz kina. Web budeme ale ještě rozvíjet a časem bude možná například adopce jedné ze sedaček,“ přiblížil prorektor Masarykovy univerzity Jiří Němec. Posílat finanční dary na provoz Scaly bude možné od částky sto korun.

Program úvodního týdne promítání

Úterý 15. října
18:00 Lidský rozměr
20:30 O patro výš + vystoupení kapely Květy

Středa 16. října
18:30 Omar
20:00 Podraz (Studentské kino)

Čtvrtek 17. října
10:00 Jasmíniny slzy (Baby Bio)
17:30 Jasmíniny slzy
19:45 Macbeth (National Theatre London Live)

Pátek 18. října
14:00 Diana (Bio Senior)
20:30 Pecha Kucha Night Brno

Sobota 19. října
14:00 Oggy a škodíci
16:00 Big Lebowski
18:45 Lazebník sevilský (Metropolitan Opera New York Live in HD)

Neděle 20. října
15:00 Letadlo 3D
18:00 Metallica: Through the Never 3D
20:30 Gravitace 3D

Hlavní novinky