Přejít na hlavní obsah

Startuje výuka němčiny na internetu. Chystají se i kurzy češtiny

Centrum jazykové vzdělávání dokončuje německý jazykový portál deutsch.info. Připravuje i projekt zaměřený na češtinu.

Posledních pár dnů chybí do spuštění plné verze internetového portálu deutsch.info. Online vzdělávací platforma nabízí bezplatnou pomoc při výuce němčiny a kromě jazykového kurzu také praktické informace o životě a práci v Německu a Rakousku. Portál spoluvytvářejí lidé z Centra jazykového vzdělávaní Masarykovy univerzity.

„Němčina je pro Čechy atraktivní jazyk hlavně z ekonomických důvodů. Její význam v evropském a mezinárodním kontextu pořád roste,“ říká Marek Blahuš z Centra jazykového vzdělávání, který se na projektu podílí.

Deutsch.info je už dnes jedním z řady jazykových portálů, které lidé z centra budují. Spoluvytvářeli také český překlad internetového kurzu slovenštiny pro cizince a aktuálně začali chystat i vlastní velký projekt. Připravují e-learningový portál pro výuku češtiny, díky němuž se budou moct učit česky například odborníci, kteří do tuzemska míří coby experti do vznikajících velkých vědeckých center. „Při tvorbě kurzů vycházíme mimo jiné ze zkušeností paní doktorky Reškové, která vede čtyřsemestrální kurz češtiny pro zahraniční mediky na lékařské fakultě a je také autorkou učebnic češtiny pro cizince,“ sdělil Blahuš.

Právě zahraniční studenti jsou další skupinou lidí, jimž může plánovaný web pomoct. První fáze projektu počítá s kurzy češtiny pro zájemce mluvící anglicky a obyvatele zemí, které s Českem sousedí. „Předpokládáme, že v příhraničních regionech může být o studium češtiny kvůli častějšímu cestování za prací větší zájem. Podobné online kurzy zatím nikdo jiný nedělá,“ podotýká Blahuš.

Pro německy, polsky nebo anglicky mluvící zájemce o češtinu bude web zdarma nabízet jazykové lekce od úplných základů, na úrovni A1 a A2 evropského referenčního rámce. Slováci najdou na webu pokročilejší lekce na úrovně B1. „Víme, že ti se náš jazyk nemusí učit od základů, ale chtějí si ujasnit rozdíly v obou řečech. Právě na ty se zaměříme,“ dodal Blahuš. Portál pro online výuku češtiny začíná vznikat letos na podzim, hotovo by mělo být v létě roku 2015.

Hlavní novinky