Přejít na hlavní obsah

Týden Spolu out ukáže, jak přijmout odlišnou sexuální orientací

Rodiče, přátelé, učitelé ve škole. I ti se musí nějak vyrovnat s coming outem blízkých homosexuálů.

Přiznat si odlišnou sexuální orientaci není lehké nejen pro člověka, který takovým procesem prochází, ale ani pro jeho okolí. Právě na to se snaží upozornit projekt s názvem Spolu out, který se bude problematice takzvaného sekundárního coming outu věnovat celý tento rok a hlavně v následujících několika dnech.

Od zítřka až do neděle se koná akce s názvem Týden Spolu out, která dá všem zájemcům možnost si o svých pocitech popovídat. Rodiče, přátelé, učitelé ve škole. Nejen pro ty je přirozené, že zprávu o tom, že se jejich kamarádka nebo známý řadí mezi členy queer komunity, musí chvilku zpracovávat.

„Hlavně rodiče se mnohdy cítí podobně ztracení jako jejich děti – nemají dostatek informací, mají dojem, že jsou na všechno sami, a nemají o tom s kým mluvit. A to bychom chtěli změnit,“ říká Alžběta Možíšová z Queer platformy Masarykovy univerzity, která akci pořádanou u příležitosti Mezinárodního dne boje proti homofobii a transfobii organizuje.

Slova Možíšové potvrzuje i paní Věra, která už podobnou zkušenost má. „Nejhorší je, že nevíte, jak o tom mluvit a komu to můžete říct. Nikdy mě nenapadlo dceru za to odsuzovat, pořád je to moje dítě a na tom se nic nezmění. Ale lidé, i v nejbližším okolí, mají pořád spoustu předsudků. Je potřeba o tom začít mluvit.“

Návštěvníky Café JAMU v Opletalově ulici, kde se akce koná, čekají vždy od 18 hodin čtyři večery s odlišnou náplní. V sobotu se tady bude premiérově v Česku promítat dokument s názvem Lead with love. Divákům představí autentické příběhy rodičů, kteří mluví o pocitech z coming outu svých dětí.

„Dokument nabízí porozumění, útěchu, informace a rady pro všechny, kteří se vyrovnávají se sexuální orientací svých blízkých,“ podotkla Možíšová a dodala, že po skončení snímku bude následovat diskuse o coming outu i o tom, jak se lidem s odlišnou sexuální orientací v Česku žije.

Kdo nestihne sobotní promítání, může dorazit na nedělní reprízu nebo například na některé ze dvou autorských čtení. Ve středu a v pátek se v kavárně v centru města představí výrazné představy současné české queer literatury v čele Andreou Vatulíkovou. Ta bude svoji tvorbu prezentovat hned na středečním večeru.

Zatímco jedny příběhy návštěvníci uvidí, na přípravě jiné věci se mohou podílet. „V rámci projektu plánujeme vydat publikaci určenou především příbuzným a přátelům osob s odlišnou sexuální orientací, která všem poskytne informace, rady a podporu, jak se s novou informací sžít,“ doplnila Zuzana Zmeškalová, další z organizátorek akce, která získala grantovou podporu Spolku absolventů a přátel Masarykovy univerzity i jejího rektora Mikuláše Beka.

Hlavní novinky