Přejít na hlavní obsah

Studenti poprvé vybrali vynikající pedagogy

Devět učitelů ze všech fakult Masarykovy univerzity dnes v aule převzalo ocenění.

Devět vyznamenaných.

Malou bronzovou medaili Masarykovy univerzity dnes převzali v aule na právnické fakultě vítězové soutěže o Cenu rektora Masarykovy univerzity pro vynikající pedagogy. Výherců je celkem devět, což odpovídá množství fakult univerzity, každá má tedy svého. Předávání cen se konalo vůbec poprvé. Univerzita tím chce přispět k dalšímu zlepšování kvality výuky.

O oceněných rozhodovali nejdříve studenti školy, kteří mohli od května do konce června hlasovat pro svého favorita. Tato data dostala do rukou ještě speciální komise, která je kombinovala s výsledky předmětové ankety, jež se na univerzitě dělá každý semestr, a s výpisem předmětů a aktivit, které má daný pedagog na starost. Cílem bylo zohlednit při volbě co nejvíce faktorů, které mají na učitelskou profesi vliv.

„Cenou pro pedagogy chceme symbolicky smířit vědu s výukou, protože jen vynikající pedagogové mohou vychovat skvělé odborníky a kvalitní vědce,“ uvedl Ladislav Rabušic, prorektor pro akademické záležitosti.

V zaváděcím ročníku ankety nakonec hlasovalo téměř 9,5 tisíce studentů. Vítězové převzali bronzové medaile u příležitosti konání konference Kvalita vzdělávání na Masarykově univerzitě, kde každý z oceněných poté svým kolegům přiblížil svoji osobní učitelskou filozofii a tipy na to, jak práci pedagogů zlepšovat.

Pavel Salák.

Pavel Salák - Katedra dějin státu a práva Právnické fakulty MU
Specialista na římské právo a historii práva obecně si studenty získal schopností přitáhnout je k těm aspektům právních dějin, které mají své uplatnění v současnosti.

Vybrané hodnocení z ankety:
„Nadšený a záživný způsob výuky římského práva udělal z předmětu, který je na jiných školách nenáviděný, oblíbený seminář. Student má skutečně příležitost pochopit základy soukromého práva.“

Jiří Dostál.

Jiří Dostál, Biochemický ústav Lékařské fakulta MU
Docent biochemie, který učí třeba i lékařskou chemii a předmět s názvem Zacházení s chemickými látkami, je také autorem řady výukových textů.

Vybrané hodnocení z ankety:
„Ze všech učitelů, které jsem kdy měl, včetně světoznámých učitelů v Británii, byl pan Dostál zdaleka nejlepší, jakého jsem potkal. Pořád se snaží udržovat studenty nadšené, a jestli si někdo tuhle cenu zaslouží, tak on.“

Helena Krmíčková.

Helena Krmíčková, Ústav pomocných věd historických a archivnictví Filozofické fakulty MU
V osobnosti jediné ženy mezi oceněnými se spojuje odbornost a ukázkový pedagogický přístup. V minulosti získala už dvě ceny rektora za svoji vědeckou práci a nyní studenti vyzvedli i její učitelské kvality.

Vybrané hodnocení z ankety:
„Vynikající odbornice ve svém oboru, přitom vstřícná a s rozumnými požadavky.“

Jan Budňák.

Jan Budňák, Katedra německého jazyka a literatury Pedagogické fakulty MU
Odborný asistent, který na univerzitu přišel po studiích v Olomouci, se studenty nepotkává jen v hodinách. Angažuje se v Německém filmovém klubu a také divadelní skupině Doppel L.

Vybrané hodnocení z ankety:
„Výborně volí ukázky z probírané literatury a způsob jejich analýzy, do které zapojuje všechny studenty. Z jeho hodin jsem si o probíraných autorech zapamatovala v porovnání s ostatními vyučujícími na pedagogické i filozofické fakultě zdaleka nejvíc.“

Zdeněk Bochníček.

Zdeněk Bochníček, Ústav fyzikální elektroniky Přírodovědecké fakulty MU
Proděkan pro studium přírodovědecké fakulty je mužem na svém místě. Když měl před lety pocit, že mu chybí učitelská zkušenost, šel a na tři roky si vzal pod křídla jednu třídu na brněnském gymnáziu Křenová. Evidentně se to vyplatilo.

Vybrané hodnocení z ankety:
„Pan docent dokáže svým excelentním výkladem fyziky zaujmout i ty nejméně zainteresované studenty a komplexní učivo dokáže udělat pochopitelné a zajímavé. Kvůli jeho přednáškám se vyplatí ráno vstávat.“

Daniel Němec.

Daniel Němec, Katedra ekonomie Ekonomicko-správní fakulty MU
Pedagog, jehož nejvíce studentů potkává na seminářích ekonometrie, se například ve své disertační věnoval problematice nezaměstnanosti.

Vybrané hodnocení z ankety:
„Kdyby se někdy udělovala Nobelova cena za ochotu, jednoznačně by patřila tomuto pedagogovi. Za skvělý a přátelský přístup ke studentům, věčnou trpělivost a ochotu pomoct, za zajímavé hodiny. Dávám vám hlas a děkuji.“

Petr Švenda.

Petr Švenda, Katedra počítačových systémů a komunikací Fakulta informatiky MU
Mladý informatik působí v Institutu teoretické informatiky a na Katedře počítačových systémů a komunikací FI MU.

Vybrané hodnocení z ankety:
„Umí odhadnout, co je složitější a co je jednodušší, a věnuje tomu přiměřené množství času. Bere studenty jako sobě rovné, je otevřený jejich otázkám, podporuje je, aby se ptali.“

Miroslav Šipula.

Miroslav Šipula, Katedra psychologie, Fakulta sociálních studií
Psychologie emocí a motivace, Aplikovaná sociální psychologie nebo Psychologie barev. Mimo jiné to jsou předměty, které učí Miroslav Šipula, jenž se v nich stále snaží kombinovat teorii a praxi.

Vybrané hodnocení z ankety:
„Má skvělé metody, je zábavný, učí studenty být aktivní a zvládat látku samostatně. Pan magistr Šipula se nevyhnutelně stává idolem všech studentů prvního ročníku psychologie.“

Jan Cacek.

Jan Cacek, Katedra atletiky, plavání a sportů v přírodě Fakulty sportovních studií MU
Odborný asistent, který mimo školu působí jako kondiční trenér řady úspěšných českých sportovců, se zabývá tréninkem i fyzickou výkonností české populace.

Vybrané hodnocení z ankety:
„Profesionál s pedagogickým srdcem! Výborný učitel, sečtělý ve svém oboru, inspiruje se v zahraničí a jeho výuka je velmi zajímavá.“

Hlavní novinky