Přejít na hlavní obsah

Právnická fakulta otevřela novou knihovnu

Nabídne moderní zázemí a návštěvníkům ukáže i v objevený základní kámen a pamětní listiny z první republiky.

Studovna v nové knihovně.

Zcela přebudovaná knihovna se dnes slavnostně otevřela studentům i akademikům na Právnické fakultě MU. Díky 16 měsíců trvající přestavbě mají budoucí právníci komfortní podmínky pro studium a knihy získaly odpovídající zázemí. Plný provoz bude zahájen v pondělí 30. března od 9:00.

>> prohlédněte si celou fotogalerii z otevírání knihovny

Nové prostory navíc první týden provozu nabídnou jedinečnou příležitost podívat se na základní kámen někdejšího univerzitního kampusu, který se v červnu našel při rekonstrukci, i originály dokumentů, jež v něm byly skryté.

„Díky rekonstrukci se podařilo vyřešit hned dva problémy. Fakulta má knihovnu, která splňuje parametry moderních zařízení tohoto typu, a odpadly potíže s vlhkostí, které způsobovala zastaralá kanalizace a celkově stáří budovy,“ uvedla děkanka fakulty Naděžda Rozehnalová. Odkázala tak na fakt, že budova pochází z roku 1932, kdy se ještě počítalo s tím, že se stane základem tehdy plánovaného univerzitního kampusu, jenž měl stát pod Kraví horou.

Originální základní kámen původně plánovaného kampusu.

Objekt právnické fakulty nakonec vznikl jako jediný. Historii budovy dodnes dokládají listiny, které se našly při rekonstrukci v červnu loňského roku. Univerzitní veřejnost má do týdne od otevření mimořádnou možnost podívat se na originály i kámen, v němž se skrývaly. Po uplynutí této doby se historické dokumenty přesunou do Archivu Masarykovy univerzity a na místě je nahradí kopie, které zde zůstanou trvale.

Knihovna se díky přestavbě rozrostla o více než 500 m², protože se podařilo spojit suterénní prostor bývalé tělocvičny a předchozí knihovny. Rekonstrukce a pořízení nového vybavení stály přibližně 64,4 milionů korun. Většinu nákladů uhradila fakulta z dotace rozvojového programu ministerstva školství.

Hlavní novinky