Přejít na hlavní obsah

Vařením polévky vybral učitel na potřebné 74 tisíc

Rudolf Burgr z katedry mediálních studií a žurnalistiky pomohl azylovému domu v Boskovicích nebo znevýhodněným dětem.

Štědrodenní akci Polévka pro chudé a bohaté pořádá učitel z fakulty sociálních studií se svým bratrem už od roku 1995.

Před 24 lety byl Rudolf Burgr, vedoucí katedry mediálních studií a žurnalistiky, v Glasgow, kde se nachomýtl k akci místní charity, která vařila polévku. Chudým zadarmo, bohatým za libovolný příspěvek. Pár let na to si s bratrem v Boskovicích pořídili hospodu, takže najednou měli ideální podmínky, aby udělali to samé. Štědrodenní akci Polévka pro chudé a bohaté pořádají už od roku 1995 a letos díky ní dokonce vybrali více než 74 tisíc korun, které před pár dny rozdali potřebným.

Že se do organizace akce obdobné té v Glasgow pustí, věděli strůjci už při zakládání pivní restaurace. „Od začátku jsme se zároveň chtěli podílet na veřejném dění v Boskovicích, přicházet s něčím, co pomůže dobré věci a povzbudí pospolitost,“ líčí Burgr.

Polévku sám nikdy nevařil, ale pomáhá se vším okolo, hlavně s předáním výtěžku do rukou patřičných lidí. „Nikdy jsme neuvažovali, že bychom vybrané peníze dávali na nějaké celonárodní sbírky. Chtěli jsme, aby našly využití v regionu a dárci mohli lidi, kterým pomohli, potkávat,“ vysvětluje vyučující z fakulty sociálních studií.

Burgr už v Boskovicích léta nežije. Že bude 24. prosince v 11 hodin dopoledne stát u várnic na místním náměstí, je pro něj ovšem automatické, ačkoliv byly doby, kdy to vypadalo, že pořádání charitativní akce s bratrem a kamarády nechají.

Zisk z prvních tří ročníků se pohyboval mezi jedním až dvěma tisíci korunami a i známí se ptali dobrovolníků ptali, jestli se na předvánoční chystání a mrznutí v chladu na Štědrý den nechtějí vykašlat.

„První léta chodili jen naši známí a štamgasti z hospody. Řekl bych, že až tak po deseti ročnících se polévka etablovala a spousta lidí bere automaticky, že na ni přijdou. Třeba i někteří podnikatelé nebo místní politici, kteří nám nejdřív úplně nevěřili,“ myslí Burgr.

Výtěžek z posledního prodeje polévky cibulačky před pár dny dostala zástupkyně Azylového domu v Boskovicích, který je útočištěm matek s dětmi, jež čelily domácímu násilí. Dál získalo peníze několik postižených dětí nebo dívka ze sociálně slabé rodiny, která tak bude moct chodit na klavírní kurzy.

Hlavní novinky