Přejít na hlavní obsah

Nad Masarykovou univerzitou vlaje tibetská vlajka

Vysoká škola tak vyjádřila znepokojení nad prohlášením ústavních činitelů v souvislosti s návštěvou Dalajlámy.

Masarykova univerzita dnes vyjádřila znepokojení nad prohlášením českých ústavních činitelů v souvislosti s návštěvou Jeho svatosti Dalajlámy v České republice a na konferenci Forum 2000. Symbolicky proto za pět minut dvanáct vyvěsila tibetskou vlajku. Zavlála nejen před budovou rektorátu, ale také před fakultou sociálních studií. Připojila se i řada dalších českých vysokých škol.

"Velká část univerzitní veřejnosti je zaskočená tónem prohlášení ústavních činitelů. Domnívám se, že překračuje standardní hranice diplomatického protokolu a významně se blíží způsobu, kterým komunikovala možná snad protektorátní vláda s Berlínem nebo normalizační vláda s Moskvou. Není to podle mého názoru běžný tón v komunikaci suverénního státu s cizí mocností," uvedl rektor Bek.

Doplnil, že úkolem univerzity je stimulovat veřejnou debatu a kritickou reflexi u studentů, a přispět tak k vytváření konsensu o tom, kde jsou hranice, které by měl český stát dodržovat. "Vedle profesní přípravy je to podle mého přesvědčení jednou z významných funkcí univerzity," dodal rektor.

Vlajka na stožáru před rektorátem zůstane podle Beka zřejmě do pátku.

 

Hlavní novinky