Přejít na hlavní obsah

Univerzita si připomene 17. listopad programem ve Scale a průvodem

Ve středu se koná debata na téma Jak vyléčit fanatika. Ve čtvrtek se studenti vypraví do Prahy na Albertov a v Brně s lampiony na Kraví Horu.

Brno, Náměstí Svobody, podzim 1989.

EDIT: Diskuse s Aymanem Sikseckem se bohužel z důvodů tragické události v rodině ruší. Program ve Scale bude zahrnovat jen projekci snímku Mustang.

Mezinárodní den studentstva 17. listopad, který je připomínkou studentských demonstrací proti nacismu v roce 1939 a také událostí roku 1989, oslaví Masarykova univerzita v Brně i Praze. Akce s názvem Sedmnáctý studentský začne již ve středu 16. listopadu diskuzí s palestinsko-izraelským autorem Aymanem Sikseckem v Univerzitním kině Scala. Ve čtvrtek se studenti vydají na shromáždění na pražském Albertově a večer se pak bude konat tradiční lampionový průvod Brnem.

„Po událostech 17. listopadu minulého roku, kdy jsme se jako studenti nedostali k památníku na Albertově, nás příjemně překvapil zájem studentů zúčastnit se s námi 'Skutečné oslavy 17. listopadu', která se konala loni 22. listopadu. Proto jsme se rozhodli i tento rok umožnit brněnským studentům jet společně do Prahy a připomenout si památku našich předchůdců, kteří bojovali za svobodu a demokracii,“ řekl předseda Studentské komory Akademického senátu MU Ondřej Vymazal.

Dva autobusy studentů brněnských vysokých škol budou odjíždět od rektorátu MU v šest hodin ráno. Studenti se chtějí vrátit tak, aby stihli lampionový průvod v Brně, který vyjde od kostela sv. Tomáše na Moravském náměstí v 18.00 odpoledne. Účastníci průvodu obejdou místa spojená s událostmi roku 1939 a akci ukončí na Kraví hoře.

Již v předvečer státního svátku 17. listopadu, ve středu 16. listopadu od 18.00, se v Univerzitním kině Scala uskuteční tradiční program s podtitulem Freedom lecture 2016: Jak vyléčit fanatika, který bude veden v anglickém jazyce s tlumočením.

Hostem bude Ayman Sikseck, jenž píše pro přední izraelské deníky a jako novinář pracuje pro anglofonní izraelskou zpravodajskou platformu. Vydal dva romány v hebrejštině, které byly následně přeloženy do němčiny, francouzštiny a arabštiny. Je držitelem několika literárních ocenění včetně ceny pro mladé autory udělované Národní knihovnou Izraele.

Ve 20.30 ji bude následovat projekce filmu tureckého filmu Mustang o osudu pětice sester z tureckého venkova.

Vstup na všechny akce je volný.

Hlavní novinky