Přejít na hlavní obsah

Univerzitní kyberbezpečnostní tým se dostal mezi nejlepší v Evropě

Členové týmu CSIRT-MU získali certifikaci, která je řadí do elitní společnosti bojovníků s hackery.

Prosazovat se v konkurenci jiných bezpečnostních expertů umí odborníci z Muni dlouhodobě. Hostí prestižní cvičení Cyber Czech.

Oficiální potvrzení vysoké úrovně svojí práce dostali před několika týdny členové týmu CSIRT-MU, který se stará o důležité bezpečnost počítačových sítí. Obdrželi totiž nejvyšší možnou certifikaci organizace Trusted Introducer, což skupinu z Ústavu výpočetní techniky MU řadí mezi 20 nejlepších týmů Evropy. Podle současného nastavení kritérií to znamená, že v oblasti kybernetické bezpečnosti už ani lépe pracovat nemohou.

Aby tým potvrzení získal, musí absolvovat několikastupňový proces. Tým z Masarykovy univerzity vznikl v roce 2009 a Trusted Introducer sdružující obdobné evropské národní, akademické i komerční skupiny ho ještě tentýž rok přijala mezi tzv. zapsané týmy, takže začala jeho práci sledovat. Dalším stupněm posuzování schopností je akreditace, kterou tým získal o dva roky později. O nejvyšší stupeň ocenění, certifikaci, si jeho členové zažádali zhruba před rokem.

„Konkrétně to znamená, že jsme za tu dobu museli splnit celou řadu požadavků týkajících se naší činnosti. Udělení certifikace znamená, že poskytujeme služby bezpečnostního týmu v nejvyšší možné kvalitě a máme také správně nastavené všechny procesy, které tomu pomáhají,“ přiblížil Jakub Čegan, jeden z členů týmu.

Certifikace znamená, že se informatici dokázali zlepšit v mnoha ohledech a teď jsou členy vybrané skupiny týmů, kde mají například ze sousedních států dva zástupce Němci a jednoho Poláci. „Je možné, že na stejně kvalitní úrovni dělají svoji práci i jiné týmy, které ale zatím na seznamu nejsou. Nemají tedy ono oficiální potvrzení. Fakt, že my jej vlastníme, pro nás znamená, že jsme také o něco atraktivnějším partnerem pro spolupráci,“ říká Čegan a doplňuje, že to však neznamená konec snažení. Certifikace týmu nepatří na věky, po třech letech musí znovu prokázat, že požadavky na její udělení pořád splňuje.

Prosazovat se v konkurenci jiných bezpečnostních expertů umí ale odborníci z Masarykovy univerzity dlouhodobě. Před nedávnem posunuli na další úroveň cvičení Cyber Czech, při kterém se trénují počítačové útoky ve spolupráci s Národním bezpečnostním úřadem s českými institucemi.

Na začátku března se v prostorách Kybernetického polygonu Masarykovy univerzity konalo první mezinárodní cvičení, kam přijeli na školení zástupci šesti států jižní Evropy. Je to proto, že sami doma školitele na odpovídající úrovni nemají.

Hlavní novinky