Přejít na hlavní obsah

Na přírodovědecké fakultě vzniká třicetimetrový výukový vrt

Hydrogeologický vrt využijí hlavně studenti geologie. Rozšíří se díky němu terénní výuka.

Výukový hydrogeologický vrt vzniká blízko auly v Kotlářské ulici.  Bude hluboký třicet metrů s průměrem 16 centimetrů.

Výukový hydrogeologický vrt pro studenty nově připravovaného studijního programu Geoenvironmentální rizika a sanace vzniká v areálu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Kotlářské ulici. Významně se díky němu rozšíří terénní výukové možnosti fakulty.

Příprava nového studijního programu, pro který bude hydrogeologický vrt určen, souvisí s měnící se poptávkou po absolventech. „Klasická geologie, která se zabývá především hledáním a dobýváním surovin, je na ústupu, což dokládá útlum či rušení těžby v řadě dolů v České republice. Na významu ale naopak nabývají problémy se sanacemi po těžbě či jinak znečištěného životního prostředí a otázky kvality podzemních vod. Právě takové zaměření chceme v budoucnu našim studentům nabídnout,“ uvedl děkan Přírodovědecké fakulty MU Jaromír Leichmann.

Hydrogeologický vrt bude hluboký třicet metrů s průměrem 16 centimetrů. Pořízení vrtu trvá jeden až dva dny v závislosti na podmínkách, na které geologové narazí.

„Předpokládáme, že v prvních metrech budou takzvané antropogenní navážky, které nám umožní nahlédnout do toho, co se dělo v prostoru fakulty v uplynulých stoletích. Zhruba od dvou až pěti metrů hloubky bychom už měli poznávat jednotlivé sedimenty a horniny,“ řekl Leichmann s tím, že se z vrtu získá materiál, který bude také sloužit pro výuku studentů.

Pracovníci odborné firmy při hloubení vrtu. K dispozici pro výuku bude od září.

K vrtu bude připojeno čerpadlo s výtlačným potrubím a další zařízení určená pro sledování hladiny a teploty podzemní vody. Vznikne tak základní pomůcka pro výuku hydrogeologie, která bude přístupná všem studentům. Ti sice dříve měli možnost účastnit se terénní výuky, ale nemohli ji absolvovat všichni.

Nový hydrogeologický bude k dispozici od nového akademického roku, nový studijní program se bude připravovat o něco déle. S jeho akreditací se počítá od roku 2018.

Vrt a související přístrojové vybavení je součástí projektu s názvem Strategické investice Masarykovy univerzity do vzdělávání SIMU+, který je financován z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání a kam patří mimo jiné vybudování nové cvičné nemocnice v bohunickém kampusu.

Hlavní novinky