Přejít na hlavní obsah

Vláda schválila vysokým školám tři miliardy navíc. Protesty nebudou

Rektoři potvrdili první krok k nápravě financování vysokých škol. Týden pro vzdělanost bude bez protestů.

Rektoři na tiskové konferenci po úterním zasedání České konference rektorů. Zleva: Jan Hančil z AMU, Tomáš Zima z UK a Mikuláš Bek z MU.

Navýšení rozpočtu vysokých škol o tři miliardy korun schválila v pondělí česká vláda. Česká konference rektorů včera v reakci odvolala plánované protestní akce v rámci Týdne pro vzdělanost vyhlášeného na 2. až 6. října. Na programu zůstanou jen osvětové akce pro veřejnost.

„Navýšení rozpočtu vysokých škol o tři miliardy vítám, je to ale jen naprosté minimum, na kterém jsme museli trvat,“ uvedl rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

Původně navrhované navýšení o 4,5 miliardy přibližně 20miliardového rozpočtu vysokých škol vyšlo z ministerstva školství a směřovalo k dosažení významnějších změn ve vzdělávacím systému, včetně například navýšení počtu vzdělávaných lékařů a učitelů.

„Při aktuálně schváleném navýšení to nebude možné. Velkým problémem našich vysokých škol je, že máme v průměru moc studentů na jednoho učitele. Tři miliardy nám dají prostor pro korekci tohoto parametru, ale ne pro navyšování počtu studentů ve vybraných oborech,“ řekl Bek a doplnil, že navyšování kapacit zejména na lékařských fakultách by vyžadovalo od státu dlouhodobější příslib financování v horizontu tří až pěti let.

Zvýšení rozpočtu vysokých škol by se mělo odrazit především ve mzdách zaměstnanců a stipendiích doktorandů. Záležet bude na tom, jak ministerstvo školství schválené peníze promítne do struktury celkového rozpočtu vysokých škol.

„Rozhodnutí vlády považujeme za první krok. Tímto pondělkem totiž naše úsilí o konsolidaci rozpočtů vysokých škol, které jsou hluboko pod průměrem zemí OECD, nekončí. Po volbách bychom rádi pokračovali v debatě, aby se téma kvality, dostupnosti a financování vysokého školství stalo vyšší prioritou nové vládní koalice. Pro informování veřejnosti hodláme využít také 17. listopadu,“ řekl rektor.

Aktuální akce v rámci Týdne pro vzdělanost, který se odehraje 2. až 6. října, nebudou mít proto protestní charakter. Budou zahrnovat zahájení akademického roku na Technické univerzitě v Liberci v pondělí 2. října následované libereckým jednáním pléna České konference rektorů v úterý 3. října. Ve středu a ve čtvrtek se na vybraných školách odehrají přednášky a besedy, program chystá například Univerzita Karlova. Celý týden uzavře v pátek 6. října Noc vědců, která se koná na většině veřejných vysokých škol včetně Masarykovy univerzity.

Podívejte se na video z tiskové konference České konference rektorů

Hlavní novinky