Přejít na hlavní obsah

Politologové ve videu varují před volbou populistů

Běžte k volbám a pozor na manipulativní předvolební techniky, vzkazuje katedra politologie.

Ani ne týden před volbami zveřejnila Katedra politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity video, které lidem vysvětluje některé mechanismy volebního boje. Varuje zejména před volbou populistických kandidátů a uskupení. Ukazuje, jak populistickou rétoriku poznat, a proč jsou takoví kandidáti problematičtí.

„Každé volby se snažíme upozornit na problém, který je s nimi spojený. A v těchto volbách jsou to podle nás chytlavá hesla populistů, kteří však už nenabízí konkrétní řešení,“ vysvětlil odborný asistent katedry politologie Miloš Gregor, který je tvůrcem scénáře. „Další problém vidíme v apatii části voličů, kteří se k volbám nechystají,“ dodává.

Nahrávka umístěná Youtube nejdříve ukazuje, proč mají lidé tendence k populistickým uskupením tíhnout a jak funguje zjednodušování témat, jímž populisté hlavně bodují. V Česku se to týká především diskuse o korupci nebo migrační problematiky. Politologové upozorňují na časté rychlé soudy a rázné dělení věcí na dobré a zlé. I to je podle nich oblíbená předvolební praktika těchto subjektů.

Video pracuje také s argumentem řady potenciálních voličů, kteří se letos svůj hlas odevzdat nechystají, protože nevidí vhodného kandidáta. Podle průzkumů to byl ještě před několika dny každý čtvrtý člověk v Česku, tedy asi milion voličů. „Lidé často říkají, že svým jedním hlasem nic nezmění, ale toto už je masa, která mnoho věcí ovlivnit může,“ apeluje Gregor.

Proto je také na facebookovém profilu katedry politologie k dispozici aplikace, s jejíž pomocí může každý uživatel aktualizovat svůj profilový obrázek na této sociální síti, a přidat tak k němu výzvu „Volte!“.

Výzvu, aby lidé vyrazili k volbám, včera na sociálních sítích zveřejnil také rektor MU Mikuláš Bek. „Používejme vlastní rozum bez vedení druhých, což neznamená, že bez ohledu na druhé. Hledejme jednotu v různosti, nikoliv v jednotě. A rozumem a svědomím kroťme strach, který je sice přirozeným a užitečným instinktem, ale mívá velké oči. Odpovědnost za volbu z nás žádná výmluva nesejme, tak volme s rozumem," uvedl rektor. Celou výzvu najdete na jeho facebookové stránce.

Hlavní novinky