Přejít na hlavní obsah

Fiktivní volby na politologii jdou do finále

Studenti si přímo na Fakultě sociálních studií MU zkoušejí, jak to je ucházet se o přízeň voličů.

Milan Podmaník svou kampaň založil na neformálnosti a vtipu. Uspořádal třeba dva pub kvízy.

Na Fakultě sociálních studií MU právě míří do finále kampaně magisterských studentů politologie, jejichž vyvrcholením budou fiktivní volby. V těch se 9. a 10. května utkají tři kandidáti, kteří v uplynulých týdnech bavili své spolužáky, pořádali akce nebo získávali podporu od vyučujících. To vše v rámci výuky prakticky laděného předmětu Volební kampaň v teorii a praxi.

Studentské kampaně se v posledních letech staly pravidelnou součástí života na fakultě, představují totiž příjemné oživení jarního semestru. „Letos jsou oproti minulým ročníkům ne dva, ale tři kandidáti, což volbám dává trochu jinou dynamiku. Každý z nich vede kampaň jinak a soustředí se na jinou strategii,“ vysvětlil jeden z vedoucích kurzu a odborník na politické kampaně Miloš Gregor.

Mladí politologové na začátku semestru absolvovali jak teoretický úvod, tak prakticky zaměřené semináře. Postupně utvořili tři týmy kolem tří kandidátů a v polovině března začali uskutečňovat své nápady a strategie. Letošními kandidáty jsou Kateřina Beranová, Milan Podmaník a Tibor Vocásek.

Tým Kateřiny Beranové vsadil hlavně na nabídku zlepšováků na katedře politologie, respektive ve čtvrtém patře budovy fakulty. „Chceme, aby se ve škole studenti i vyučující cítili dobře. Proto jsme od nich nejprve zjišťovali, co jim vadí. Prověřili jsme, co z toho se dá reálně změnit, a pak jsme na naší facebookové stránce spustili anketu,“ vysvětlila kandidátka.

Do konce dubna v ní hlasovalo 39 spolužáků a vyučujících, kteří vybrali jako nejpřitažlivější zlepšovák umístění gauče před učebny a posluchárnu. „Pokud ve volbách zvítězím, návrh zrealizuju,“ slibuje Kateřina.

Tým Kateřiny Beranové vsadil hlavně na nabídku zlepšováků na katedře politologie.

Kromě toho kandidátka se svým týmem každou středu rozdává na chodbách fakulty kávu a bábovku, uspořádala pro spolužáky turnaj v pétanque a na středu 9. května chystá procházku po historicky a politicky zajímavých místech Brna s vyučujícím Michalem Pinkem. Ten je také jedním z několika učitelů, kteří Kateřinu v její kampani veřejně podpořili.

Milan Podmaník svou kampaň založil na neformálnosti a vtipu. Kromě dvou pub kvízů uspořádal třeba křest knihy „O čem sním, když v knihovně spím“ a natočil volební klip. „Jedná se o největší projekt v historii kampaní, ať už počtem zapojených lidí nebo třeba počtem hudebních nástrojů. Něco takového tady ještě nebylo,“ myslí si Milan o spotu, který je natočený na jeden záběr a má už na Facebooku přes tisíc zhlédnutí.

Jak sám v klipu přiznává, nemá žádný konkrétní volební program, nic neslibuje ani nerozdává. Místo toho mohou jeho fanoušci na Facebooku vídat vtipné glosy k politickému dění a mladší spolužáci třeba požádat o pomoc se zvládnutím zkoušek.

Tibor Vocásek vsadil na kontaktní kampaň na chodbách fakulty a na různých akcích.

Tibor Vocásek se snaží spojovat lidi z celé fakulty napříč obory. Ze všech kandidátů má na Facebooku nejvíce fanoušků a i on přišel v posledních dnech s volebním klipem. „V rámci kampaně jsme uspořádali besedu o aktivním občanství a roli studentů, na které diskutovali mladí lidé pořádající demonstrace. Také sázíme na kontaktní kampaň na chodbách fakulty a na různých akcích, kde využíváme uvolněnější atmosféry,“ přiblížil Tibor.

Podobně jako jeho kolegové se i Tibor snaží konec kampaně co nejvíce využít, přímo v den voleb 9. května ještě chystá Pub kvíz a pokud zvítězí, tak i after party. Welcome drinky jeho tým rozdával už na Politologickém půlení 25. dubna, na stejné akci se pak všichni tři kandidáti utkali v diskuzi.

Všichni kandidáti a členové jejich štábů věnují kampaním desítky hodin týdně a ať už mají role striktně rozdělené nebo pracují kolektivně, jedná se o jednu z těch náročnějších aktivit v průběhu studia.

„S blížícími se volbami tomu věnujeme čas každý den, téměř pořád spolu o kampani komunikujeme. Neustále je potřeba vylepovat plakáty, přidávat příspěvky na sociální sítě, komunikovat s voliči, což vezme opravdu dost energie a o času nemluvě,“ popsal Tibor.

Náročnost předmětu je také hlavní důvod změny, kterou jeho vyučující letos zavedli. Předmět budou vyučovat nově jen jednou za dva roky. „Ti, kteří mají o předmět zájem, budou mít stále příležitost si kampaně na vlastní kůži vyzkoušet a my nebudeme plýtvat časem na jednotky studentů každý rok. V posledních letech se totiž do kurzu hlásilo méně studentů, řadě z nich se nelíbí jeho časová náročnost. Soutěž a kampaň mezi kandidáty také není tak zajímavá a poučná, když je v kurzu třeba jen sedm studentů,“ vysvětlil Gregor.

Fiktivní volby se v Informačním systému MU odehrají 9. a 10. května, volit budou smět všichni studenti a vyučující katedry politologie a katedry mezinárodních vztahů a evropských studií.

Videoklipy dvou kandidátů

sPOLu

Najväčší projekt fiktívnych volieb a prvý hudobný videoklip v histórií FSS je konečne tu! To si proste nesmieš nechať ujsť! Zdieľaj, lajkuj a najmä voľ 9.-10.5. SPOLU s Milanem #rapujemesPOLu #sPOLusMilanem

Zveřejnil(a) SPOLU s Milanem dne 30. duben 2018
Tibor Vocásek - Tvoje Volba (hlasuj 9. - 10. 5. v ISu)

Volby většinou znamenají těžké rozhodování. Ty letošní na katedře politologie jsou však naštěstí výjimkou. Pokud chceš volit pozitivně, je to snadné, vol Tibora Vocáska ☀. To on přináší pozitivní hlas, který spojuje lidi z celé fakulty. Pouze on s Tebou výhru oslaví na vítězné afterparty, kterou uspořádá. A tak jedině on bude 9. a 10. května v ISu Tvoje Volba ✌ #FollowVocásek #FiktivníVolbyReálnáAfterparty Více info: Volím Tibora a jdu na jeho vítěznou afterparty! Za video děkujeme: POP - Petr Obst Production

Zveřejnil(a) Tibor Vocásek - Tvoje Volba dne 27. duben 2018

Hlavní novinky