Přejít na hlavní obsah

Festival vědy obsadí dopravní hřiště na Riviéře

Od 6. do 7. září bude areál Dopravního hřiště Riviéra patřit popularizaci vědy.

Dostat vědu a techniku blíž dětem i dospělým chce Festival vědy s Jihomoravským krajem, který se koná v pátek a v sobotu od 9 do 18 hodin. Na jeho organizaci se podílí i Masarykova univerzita, která zájemcům předvede zajímavosti z přírodních či lékařských věd. Vstup je zdarma.

Z MUNI přijdou návštěvníky festivalu pobavit odborníci z vědeckého výukového centra Bioskop, kteří si připravili program zaměřený na chemii. Zvídaví příchozí zjistí, co to je pH, jak se měří, kde všude se měřit dá a kde to může pomoci. Zjistí mimo jiné to, jakou hodnotu pH mají různé nápoje.

Od nápojů není daleko k jídlu a na festivalu budou také nutriční terapeuti z Lékařské fakulty MU, kteří se budou s kolemjdoucími bavit o výživě a jím významu například při prevenci řady onemocnění.

Experti z Přírodovědecké fakulty MU si přichystali testy znalostí a dovedností z fyziky a astrofyziky. Za příznivého počasí, tedy když bude nebe bez mraků, budou nabízet i pohled na fotosféru a chromosféru Slunce. Kdo se raději drží při Zemi, ten si může na dalším stanovišti vyzkoušet nejstarší metodu získávání zlata, a to za pomoci rýžovací pánve.

S podvozkem robota budou na akci také odborníci z Pedagogické fakulty MU, kteří budou nabízet i možnost si robota naprogramovat tak, aby jel po požadované dráze. K vyzkoušení bude i ovládání robotické ruky.

Bavit návštěvníky bude i tým z institutu CEITEC, který láká například výrobu slizu nebo zkoušku obleku určeného pro čisté laboratorní prostory. Zájemci mohou také nahlédnout do laboratoří institutu ve virtuální realitě.

Kromě Masarykovy univerzity se na pestrém programu budou podílet i další brněnské vysoké školy a instituce včetně muzeí, hasičů a firem. Hlavním organizátorem je Hvězdárna a planetárium Brno. Návštěvníci se mohou těšit třeba na zajímavosti o výrobě knih či různých typech písma, hrátky s ledem, testování střeleckých dovedností nebo výrobna slizu.

Hlavní novinky