Přejít na hlavní obsah

RECETOX hledá dobrovolníky: Zkoumá výskyt pesticidů v lidské populaci

Projekt odborníků z Přírodovědecké fakulty MU má zmapovat a srovnat situaci v Česku, Lotyšsku, Maďarsku, Nizozemsku a Španělsku.

Pro zajištění lepší úrody, kterou nezničí choroby, nebo na plevel se běžně používá široká škála pesticidů. Některé z nich ale mohou mít při dlouhodobém vystavení negativní dopady na zdraví lidí, a proto je jejich využívání různě omezeno. Je ale velice málo dostupných informací o tom, zda a jak jsou pesticidy zatížené populace dětí a mladých rodin. Proto odborníci z centra RECETOX na Masarykově univerzitě rozjíždí evropskou studii zaměřenou právě na ně.

V projektu chtějí mimo jiné zjistit, zda jsou i v Česku lidé vystaveni těmto látkám a případně v jak velké míře. Hledají proto dobrovolníky.

„Zajímají nás různé chemické látky či takzvané faktory exposomu, tedy vše co může případně ovlivňovat lidské zdraví. Pesticidy mezi ně bezpochyby mohou patřit a v posledních letech se objevují zprávy o jejich nadměrném výskytu v půdě či podzemních vodách. Detailnější informace o jejich výskytu v lidské populaci však v našem regionu zcela chybí,“ přiblížil důvody výzkumu jeho vedoucí Pavel Čupr, který v centru RECETOX Přírodovědecké fakulty MU řídí výzkumnou skupinu Hodnocení lidské expozice a rizik.

Aby zmapovali případné vystavení pesticidům u dětí i dospělých, potřebují výzkumníci do studie rodiče s dětmi mezi 6 až 11 lety. Hledají jak rodiny žijící v blízkosti zemědělsky ošetřovaných sadů a vinohradů, tak i takové, které žijí mimo podobné území. „Potřebujeme srovnat, zda se budou tyto dvě skupiny lišit. Abychom zjistili případný vliv období, kdy se běžně tyto látky aplikují, budeme také sbírat potřebné vzorky letos v zimě a příští rok v létě,“ uvedl Čupr.

Dobrovolníci se ale nemusí obávat nějakých náročných testů, vědci budou potřebovat jen jejich dva vzorky moči a vyplnit dotazník zaměřený na životní styl účastníků. „Veškerá získaná data budeme zpracovávat tak, abychom dostáli požadavkům na ochranu osobních údajů a tak, aby se výsledky nedaly nijak spojit s konkrétní osobou,“ zdůraznil vedoucí studie.

Účastníci studie mohou sami získat zajímavé informace o tom, zda jsou vystaveni vybraným typům pesticidů, popřípadě jaký je jejich možný dopad na zdraví a také informace o tom, jak se těmto látkám vyhnout. Za účast v projektu dostanou i drobnou odměnu.

Studie se ovšem netýká jen obyvatel České republiky, jde o mezinárodní projekt, do kterého jsou zapojené další evropské země. Výzkumníci by tak za dva roky měli mít k dispozici údaje o tom, jak se liší výskyt pesticidů v rámci evropské populace, jaké jsou rozdíly mezi dospělými a dětmi nebo zda hraje roli život blízko zemědělských oblastí. Projekt má zmapovat celkem tisíc lidí v Česku, Lotyšsku, Maďarsku, Nizozemsku a Španělsku.

Zájemci o účast ve studii se mohou hlásit na e-mailovou adresu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., informace ke studii najdou také na webu www.celspac.cz/specimen.

Hlavní novinky