Přejít na hlavní obsah

Odborníci z MU nachystali cvičební program pro pacienty po léčbě rakoviny

Tři měsíce trvající trénink je určený pro ty, kteří ukončili chemoterapii. Má zvýšit kvalitu jejich života.

Cvičební program připravili odborníci z FSpS MU a MOÚ.,

Až do 21. září se mohou hlásit pacienti po ukončené chemoterapii do speciálního cvičebního programu, který organizuje Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity (FSpS MU) ve spolupráci s Masarykovým onkologickým ústavem (MOÚ). Lidem, kteří úspěšně prošli onkologickou léčbou, se těžko vrací do života podobného tomu před propuknutím nemoci, trpí řadou zdravotních potíží. Na míru šitý pohybový program, který je pro pacienty zdarma, jim ale pomáhá nežádoucí účinky zmírnit a zlepšit kvalitu života.

Pro pacienty s onkologickým onemocněním je prvořadé zbavit se nádoru. Léčba takového onemocnění a zejména chemoterapie je ale velký zásah do organismu, který většinou zanechává následky. „Uvádí se, že po třech měsících od ukončení léčby trpí návaznými potížemi až 60 procent pacientů a zhruba u třiceti procent problémy přetrvávají dlouhodobě. Trápí je chronická únava nebo nespavost, mají sníženou kardiovaskulární zdatnost nebo potíže spojené s ochablým svalstvem a dochází u nich také ke zvýšenému vylučování zánětlivých cytokinů,“ uvedla Iva Hrnčiříková, která pracuje na Masarykově univerzitě i na Masarykově onkologickém ústavu a aktivity propojuje.

Cvičební program pro pacienty s hematoonkologickým onemocněním začal už v roce 2013 a od září se ho mohou zdarma zúčastnit pacienti s nejrůznějšími onkologickými diagnózami. Každý, kdo se do 12týdenního programu přihlásí, absolvuje vstupní vyšetření zahrnující zátěžový test na určení stupně zdatnosti, měření složení těla a vyplní dotazník týkající se kvality života a výživových zvyklostí. Měří se také aktivita autonomního nervového systému pro zjištění schopnosti regenerace organismu a pacient projde i vyšetřením kardiologem, aby se zjistilo, zda je program schopen absolvovat a na co je nutné se konkrétně u něj zaměřit nejvíc.

Samotný program je kombinací vytrvalostního a silového tréninku, který vedou zkušené cvičitelky z FSpS. „Každá lekce má vždy 60 minut, přičemž aspoň polovina z toho je věnována kardio tréninku o určité zátěži. Pacient se pohybuje v určité tepové frekvenci, která je pro každého individuální, stanovená kardiologem, což se sleduje na sporttesteru,“ přiblížila Kateřina Kapounková, vedoucí Katedry podpory zdraví FSpS MU. Silovější část cvičení se zaměřuje na velké svalové skupiny, aby se pacientům zlepšila stabilita a koordinace těla, protože to bývá také jednou z častých potíží.

V září se otevírá jeden tříměsíční kurz a další běh cvičení pod hlavičkou MOÚ a FSpS MU byl měl startovat zase v lednu. Odborníci dlouhodobě usilují o to, aby se program stal standardní součástí léčby pacientů s nádorovými onemocněními, protože prokazatelně zvyšuje kvalitu života vyléčených.

Hlavní novinky