Přejít na hlavní obsah

Poznejte s Karlem vědu na MUNI

Noc vědců na Masarykově univerzitě bude letos úplně jiná. Program je kompletně připravený online.

Robot Karel provede MUNI děti i dospělé.

Noc vědců standardně nabízí jen jeden večer, kdy je snadné zapálit se pro vědu. Letos se ale můžete k programu opakovaně vracet a nikomu neuteče vědecká zábava žádné z fakult nebo pracovišť  Masarykovy univerzity. Obsah Noci vědců na téma Člověk a robot najdete kompletně online na webu již od neděle 15. listopadu.

Budovy fakult a pracovišť sice zůstanou zavřené, ale vědci z MUNI i tak ukážou, jak zábavná, krásná a poutavá je jejich práce. A to prostřednictvím 3D prohlídek. Pořadatelé nezapomněli ani na nejmenší děti, nabízí jim tvoření s robotickou tématikou a také robotickou soutěž.

Průvodcem Nocí vědců na MUNI se stal robot Karel. Na každé fakultě nebo pracovišti MUNI provedl průzkum, hledal další roboty, robotická zařízení nebo robotická témata. Díky jeho doporučením neunikne návštěvníkům z nabízeného programu nic zajímavého. Krátké shrnutí formou video pozvánky najdou zájemci u každé fakulty a pracoviště, které naplno využily možnosti představit se v online prostředí.

Soudní jednání i měření čistoty ovzduší

Právnická fakulta MU ukáže cvičnou soudní síň v jedné z nově zrekonstruovaných učeben budovy fakulty. Studenti ji využívají k výuce a simulaci soudních jednání a účastníci Noci vědců si ji prohlédnou ve 3D videu. Připraveno je i krátké soudní jednání, ve kterém se řeší, kdo nese odpovědnost za útok robotů.

V laboratoři experimentálních humanitních věd na Filozofické fakultě MU najdou návštěvníci přístroje na sledování pohybu očí nebo vizualizaci činnosti mozku. A nejen to, ve virtuální prohlídce celého areálu fakulty se dozví také více o tom, čím se vědci na fakultě zabývají, a co tam lze studovat.

V Simulačním centru Lékařské fakulty MU zjistí návštěvníci, že je plné robotů. Prohlédnout si je budou moci na zubařském křesle, urgentním příjmu, operačním sále nebo jednotce intenzivní péče.

Přírodovědecká fakulta MU ukáže videa z oborů biochemie, biologie, botanika, chemie, zoologie, která vznikla v bohunickém kampusu a také přiblíží problematiku životního prostředí a zdraví. Ukáže přirozené roboty při přípravě domácího jogurtu, předvede, jak se měří čistota ovzduší pomocí robotických metod a jak lze roboty využít při studiu historického materiálu. V neposlední řadě si s návštěvníky zahraje na kriminalisty. V budovách v Kotlářské ulici zase fakulta připravila videa z oborů antropologie, botanika, fyzika, geografie a geologie. Virtuálně ukáže zájemcům odkrývání kosterních pozůstatků habánského pohřebiště, exkurzi do Antarktidy i vesmíru.

Pedagogická fakulta MU zařídila robotu Karlovi setkání s Mášou a medvědem, prohlídku muzea Matrjošek a odjezd na transsibiřskou magistrálu. Karla a návštěvníky Noci vědců tam čekají také rozmanité úkoly nebo cesta do Angoly.

Na Ekonomicko-správní fakultě MU se návštěvníci dozví, jak umí roboti obchodovat a zda jsou v tom lepší než lidé. Uvidí, jak roboti zvládají vizualizovat data nebo zaznamenávat interakce do map.

Na Fakultě sociálních studií MU se návštěvníci projdou v Atriu Iva Možného a přesvědčí se, že sociální studia a technika mají hodně společného. Noc vědců a vědkyň na této fakultě odpoví třeba na otázky: Jak pomáhá robot aktivnímu stárnutí? Jak robotizace těžby mění mezinárodní vztahy? nebo Kam spěje trend robotizace války?

Při prohlídce Farmaceutické fakulty MU se bude možné podívat na přístroje, které ulehčují každodenní práci v laboratořích, výzkum vlivu léčiv na životní prostředí a využití 3D tiskárny pro přípravu léků.

Ukážeme výpočetní mozek univerzity

Ústav výpočetní techniky představí sedm proměn robota v podobě IT technologií, díky kterým vědci usnadňují lidem na univerzitě i mimo ni každodenní život a práci. Ústav nabízí procházku moderním počítačovým sálem kde se nachází hlavní výpočetní mozek, seznámí s tím, jak robotické algoritmy pomáhají při hledání léku proti COVID-19 a ukáže robotické kyberválky, které zuří po celém světě.

A co by to bylo za Noc vědců bez moderního vědeckého centra CEITEC. To návštěvníkům nabídne virtuální prohlídku laboratoří a ukáže, co všechno dělají tamní odborníci pro veřejnost, vědeckou komunitu i zaměstnance.

Mendelovo muzeum pak připomene, že člověk není robot a nemůže tak zvládnout všechno. Jsou ale lidé, kteří toho za svůj život stihli udělat opravdu hodně. Jedním z nich byl i Gregor Johann Mendel, který prozkoumal skoro 30 000 rostlin hrachu, staral se o klášter, a ještě si našel čas na svoje záliby.

Díky online prostředí se letos mohou i lidé z Brna a jiných koutů republiky mohou za jeden večer podívat i na místa mimo Brno. Prohlédnou si tak mohou i Univerzitní centrum v Telči. Ukáže většinu areálu bývalých jezuitských kolejí, ale především seznámí s výzkumnou prací v oborech, jako jsou historie, archeologie, ale třeba i vytváření 3D modelů.

Noc vědců se v České republice koná od roku 2005. V loňském roce připravili zaměstnanci a studenti MUNI na 180 vědecko-popularizačních aktivit na šesti místech v Brně. Za vědou přišlo v noci 27. září 2019 na univerzitu celkem 7300 návštěvníků.

Hlavní novinky