Fakulty a pracoviště Masarykovy univerzity připravily i přes trvající nouzový stav zajímavý program na téma Člověk a robot. Z výzkumného pracoviště CEITEC a z Filozofické fakulty MU se navíc bude dnes večer vysílat a diskutovat živě.
Na CEITECu MU se odborníci zabývají vývojem nových nanosoučástek a nanostrojů s cílem připravit nanomedicínu proti rakovině. V 17 hodin proto začne pořad s názvem „Nanoroboti nás mohou brzy léčit“. Neurovědci Martin Gajdoš a Radek Mareček pak v 18 hodin všem připojeným návštěvníkům ukážou pokus, ve kterém předvedou, jak lze mozkovou aktivitou ovládat robota. Ovládání strojů a robotů totiž už není jen tématem sci-fi románů. O hodinu později se uskuteční Testovací štafeta PCR. Návštěvníci uvidí, že i na vědeckém pracovišti lze uspořádat štafetový běh. Tým vědců z Centrální laboratoře Genomika všechny provede cestou vzorku testovaného na přítomnost Covid-19, a to zábavnou formou ve stylu sportovního utkání. K vidění bude nejen lidská ruka, ale i robotické rameno.
Na filozofické fakultě půjde o premiéry tří přednášek. Od 18 hodin se bude probírat, zda roboti rozumí češtině, jestli mohou myslet a téma Roboti v divadle s odkazem na hru Karla Čapka RUR. Od 19 hodin se bude návazně živě diskutovat na téma Člověk a robot pohledem humanitních věd. Návštěvníci mohou průběžně pokládat dotazy přednášejícím, kteří na ně budou po 20. hodině online odpovídat.
Program, který připravila Masarykova univerzita, najdou všichni, na webu Noci vědců. Navíc: Letos se všichni mohou k programu opakovaně vracet a nikomu žádná vědecká zábava neuteče.