Přejít na hlavní obsah

Nejen na výzkumu, i na prezentaci záleží

Václav Šeda, zabývající se na CEITECu výzkumem leukémie, byl za prezentaci své práce oceněn na Setkání mladých výzkumníků.

Zabývá se výzkumem leukémie, a ještě o své práci umí poutavě hovořit. Lépe řečeno, prezentovat ji. Václav Šeda si za své prezentační dovednosti vysloužil ocenění pro nejlepší prezentaci na Setkání mladých výzkumníků, které bylo součástí největší mezinárodní konference o biologii a léčbě chronické lymfatické leukémie.

Chronická lymfatická leukémie je v Česku každoročně diagnostikována asi šesti stům lidí a je nejčastějším leukemickým onemocněním dospělých nejen u nás, ale na celé západní polokouli. Její léčba je přitom komplikovaná a zdlouhavá, často trvající řádově roky, jelikož nekontrolovatelně se množící imunitní buňky – B lymfocyty – postupně nacházejí způsob, jak se na léčbu částečně adaptovat nebo se stát zcela rezistentními. Jak tomuto jevu předejít a chorobu kontrolovat trvale, je otázka, kterou se v rámci Výzkumné skupiny Marka Mráze z Centra molekulární medicíny Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity zabývá také Václav Šeda.

Objev, že za přežívání nádorových buněk a jejich adaptaci na léčbu je zodpovědný tzv. GAB1 protein, a navržení jeho inhibitoru coby možného nového léčiva, si nechali patentovat, a v dubnu stále ještě doktorand výsledky své práce publikoval v nejprestižnějším hematologickém časopise Blood. V září je pak představil na Setkání mladých výzkumníků – Young Investigator Meeting, jež bylo součástí Mezinárodního semináře CLL – International Workshop on CLL čili největší mezinárodní konference zabývající se biologií a léčbou chronické lymfatické leukémie.

V konkurenci ostatních prezentací vzbudila ta Václava Šedy největší ohlas, za který byl oceněn vyznamenáním pro nejlepší prezentaci setkání. Nebyl však jediný, kdo na něm Česko reprezentoval. „Z naší laboratoře byly v letošním roce vybrány celkem tři příspěvky jako přednášky v rámci kongresu a jsme tak zdaleka nejvýrazněji zastoupenou laboratoří ze zemí Visegrádské čtyřky,“ shrnuje úspěchy brněnských vědců Marek Mráz.

Výzkum, na němž se podílí též tým lékařů z Interní hematologické a onkologické kliniky Fakultní nemocnice Brno, ale také američtí kolegové z MD Anderson Cancer Center, což je největší nemocnice zaměřená na onkologii na světě, mezitím pokračuje. „Budeme se snažit o vylepšení chemických vlastností GAB1 inhibitoru se záměrem jej testovat v léčbě pacientů,“ nastiňuje další vývoj projektu oceněný Václav Šeda.

Hlavní novinky