V posledních letech, i kvůli pandemii covidu, vzrostl zájem pacientů a lékařů o možnosti základního testování mimo laboratoř. Přenosný přístroj, který Karel Lacina vyvinul při svém působení v institutu CEITEC MU, tyto požadavky díky své jednoduchosti splňuje. Výhodou je, že jej mohou používat i laici se vzorkem odebraným v domácím prostředí či v ordinaci praktického lékaře.
Vývojem kapesního biosenzoru se Lacina zabývá více než deset let. Technologie založená na elektrochemické analýze a využití nanočástic s biologickou vrstvou může potenciálně detekovat různé patogeny, aktuálně jej ale biochemik testuje pro detekci chlamydií.
„Dlouhodobě se snažím dělat aplikovanou vědu, a tak se potkávám i s řadou podnikatelů. Právě od nich jsem získal tip, abych se v oblasti diagnostiky zaměřil na pohlavně přenosné choroby. Zhruba před rokem jsem proto začal biosenzor testovat na možnost detekce chlamydií.“
Lacinův diagnostický přístroj sestává z analyzátoru určeného ke stanovení biomolekul v kapalném vzorku, například v krvi, séru nebo moči. Součástí systému je také jednorázový měřicí proužek či strip s místem pro nanesení vzorku a elektronikou, která vyhodnocuje signál. „Přístroj a všechny jeho komponenty jsme se spolupracovníky vyvíjeli tak, aby byly co nejlevnější a výsledek měření byl známý do deseti minut od nanesení vzorku.“
Specializaci přístroje na konkrétní bakterii umožnil především průlom ve vývoji biosenzoru, kterého se Lacinovi podařilo dosáhnout zhruba před dvěma lety. „Během posledních deseti let jsme s kolegy neustále dělali na přístroji úpravy a drobná vylepšení, ale až nyní se mi povedlo zásadněji vylepšit měřicí proceduru – především způsob odečítání výsledků. Díky tomu již nyní dokážeme určit přítomnost dané bakterie a do jisté míry i její množství.“
Další pokroky ve vývoji přístroje a jeho zaměření na chlamydie umožnil grant Proof of Concept od Centra pro transfer technologií Masarykovy univerzity. Díky němu mohl Lacina s kolegy z firmy Velza analyzátor miniaturizovat a začít testovat na vybranou bakterii. Aktuálně má už třetí generaci přístroje a přechází z testování laboratorních vzorků chlamydií na vzorky reálné.
Další vývoj přístroje může pokračovat také díky podpoře získané od inovační agentury JIC. Z programu Prototypuj a ověřuj získal Lacina v závěru loňského roku téměř 400 tisíc korun. Tato podpora mu umožnila podniknout také první kroky k založení spin-off firmy ACTOSens. V rámci firmy se chce zaměřit na rozšíření diagnostických možností přístroje pro další pohlavně přenosné choroby a půjde-li vše dobře, bude se zabývat i certifikací přístroje.
„Nejvíc mě baví věda a na začátku svého výzkumu jsem nad průmyslovou aplikací vůbec nepřemýšlel. Chtěl jsem jen nabídnout své nápady ostatním. Ale ukázalo se, že v aplikovaném výzkumu je potřeba dotáhnout věci o kousek dál, aby o ně investoři vůbec projevili zájem. Aktuálně jsem se v tomto směru dostal na hranici možností univerzitního prostředí – vlastně jsem byl okolnostmi donucen k založení spin-off firmy,” uzavírá Lacina s tím, že jej baví začátky, a jako nový začátek vnímá i tuto další fázi propojování výzkumu a podnikání.