Přejít na hlavní obsah

Brňané mohou opět cestovat vesmírem

Zrekonstruovaná Hvězdárna a planetárium Brno se otevřela prvním návštěvníkům v sobotu 12. listopadu.

Přiblížit přírodní vědy a vesmír netradiční formou má nově opravená brněnská hvězdárna, která se široké veřejnosti otevřela v sobotu 12. listopadu. Celé dva týdny se teď budou konat prohlídky zrekonstruovaných prostor a nové výstavy, v sobotu a neděli se speciálním programem pro děti.

Na přípravě moderní expozice se podíleli i vědci z Masarykovy univerzity, rekonstruované planetárium nabídne své prostory také studentům a začínajícím výzkumníkům z MU. K univerzitní observatoři, která se nachází v těsné blízkosti hvězdárny, tak přibydou další prostory pro odborníky. Tradiční spolupráci s Přírodovědeckou fakultou MU navíc rozšířila nová smlouva, kterou s ní brněnské planetárium uzavřelo.

Pohyblivý model ukazuje zároveň oběh planety Země kolem Slunce a oběh Měsíce kolem Země.
Místo pro popularizaci vědy
Rozsáhlá oprava areálu trvala 15 měsíců a stála 97,4 milionů korun - téměř 65 milionů pokryla dotace z evropských fondů. Třetina původní budovy musela být zbourána, ze zbývajících částí zůstaly obvodové zdi.

V novém centru bude prostor pro větší popularizaci nejrůznějších vědních oborů, nejen astronomie, ale také geologie, chemie, fyziky, matematiky či geografie.

Suterén hvězdárny vyplňuje nové exploratorium s výstavou nazvanou Příběh Sluneční soustavy.
V tzv. exploratoriu najdou návštěvníci interaktivní expozici Příběh sluneční soustavy. Projekční koule, pro kterou se chystají speciální komponované pořady, ukazuje povrch jednotlivých planet. Speciální mechanické exponáty vysvětlují například princip odstředivé síly nebo gravitaci na různých planetách. Součástí výstavy jsou také speciální váhy, které ukáží vaši hmotnost na různých tělesech sluneční soustavy a další exponáty.

V přízemí se nachází výstavní prostory s výhledem na Brno.
Digitální planetárium vás přenese do nitra Země
K opravené astronomické pozorovatelně, zrekonstruovanému sálu pro 50 návštěvníků, novým dalekohledům, exploratoriu a malému a velkému planetáriu by mělo přibýt také tzv. digitální planetárium. „Jde o speciální projekční systém, který umí na kopuli nad vámi promítnout pomocí projektorů obraz tak, že sedíte přímo vlastně uvnitř obrazu," popisuje ředitel hvězdárny Jiří Dušek. Diváci tak budou moci putovat vesmírem, podívat do nitra Země či lidského těla nebo se stát součástí počítače.

romě toho, že Masarykova univerzita s hvězdárnou dlouhodobě spolupracuje, má zde také svoji vlastní observatoř.
„Pomocí této techniky budeme umět ještě lépe popularizovat vědu a ukazovat lidem věci, které jsou hůře představitelné," doplňuje Dušek.

Aby mohlo být zařízení namontováno, hvězdárna se opět na čas uzavře - podle Duška to bude pravděpodobně od listopadu příštího roku. Cestovat ve vesmíru by pak mohli návštěvníci opět v únoru 2013. Zařízení, které bude vyrobené přímo na míru velkého sálu planetária, bude stát 50 milionů korun z evropských fondů.

Hlavní novinky