Přejít na hlavní obsah

Univerzita získala nový elektronový mikroskop

Využijí ho hlavně studenti fyziky, kteří se s elektronovou mikroskopií dosud setkávali jen na přednáškách.

Přístroj je na fakultě umístěn ve speciální místnosti a bude používán při výuce v rámci přednášek z elektronové mikroskopie a ve fyzikálním praktiku. Foto: David Povolný.

Elektronový mikroskop v hodnotě několika milionů korun dostala přírodovědecká fakulta. Prakticky si jej vyzkoušejí hlavně studenti fyziky, kteří se s elektronovou mikroskopií setkali doposud jen na teoretických přednáškách. Zařízení fakultě zapůjčila společnost FEI Czech Republic, která přístroje vyrábí.

To, že budou absolventi fakulty umět ovládat elektronový mikroskop, zvýší také jejich šance na trhu práce. „Elektronový mikroskop se v současné době stává standardním vybavením špičkových laboratoří, je proto žádoucí studenty s jeho využitím seznámit již během studia. Studenti fyziky na naší fakultě doposud tuto možnost neměli,“ uvedl děkan přírodovědecké fakulty Jaromír Leichmann.

Přístroj s názvem Quanta 3D 200i, který byl vyvinutý i vyrobený v Brně, umožňuje zkoumání široké škály vzorků a zároveň snižuje náročnost jejich přípravy. Přístroj je na fakultě umístěn ve speciální místnosti a bude používán při výuce v rámci přednášek z elektronové mikroskopie, ve fyzikálním praktiku, při práci na diplomových pracích a při výzkumu, který se řeší v ústavu fyziky kondenzovaných látek a dalších ústavech fakulty.

První elektronový mikroskop sestrojil na počátku 30. let minulého století německý fyzik Ernst Ruska. Za svou práci v oboru elektronové optiky a konstrukci prvního elektronového mikroskopu obdržel v roce 1986 Nobelovu cenu.

Hlavní novinky