Přejít na hlavní obsah

Vědecké týmy posílilo šest desítek mladých vědců

Díky penězům z Evropské unie posílily různé fakutly univerzity i Ceitec desítky mladých vědců.

Mladí výzkumníci posílili vědcké týmy univerzity. Ilustrační foto: David Povolný.
Mladí výzkumníci posílili vědcké týmy univerzity. Ilustrační foto: David Povolný.

Nové vědecké pracovníky získala Masarykova univerzita. Dohromady 57 mladých výzkumníků, takzvaných postdoců, kteří jsou těmi nejžádanějšími členy badatelských skupin, posílilo jednotlivé fakulty a Ceitec.

Příchod nových kolegů představuje pro univerzitu velké obohacení, postdoktorandi totiž většinou vykazují ty nejlepší pracovní výsledky. Jejich nástup umožnilo téměř 200 milionů korun, které univerzita obdržela z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

„Jsou to hotoví vědečtí pracovníci, kteří na jedné straně nejsou tolik zatíženi výukou jako doktorandi, ale na druhou stranu nemají ještě takové administrativní povinnosti jako vedoucí týmů, takže se mohou maximálně věnovat výzkumu,“ popsal Lumír Krejčí z Biologického ústavu Lékařské fakulty MU, vědecký řešitel projektu.

Největší část nových vědeckých pracovníků míří do laboratoří přírodovědecké a lékařské fakulty a Ceitecu, další se však dostanou i na ostatní fakulty.

V předchozích letech bylo obtížné tyto vědce získat, ti nejlepší často míří do zahraničí nebo na kariéru výzkumníka rezignují a odchází do soukromého sektoru.

Hlavní novinky