Přejít na hlavní obsah

Rakovina tlustého střeva: tisíce zbytečných úmrtí

Čísla jsou alarmující. Česko se řadí na třetí místo v Evropě a páté ve světě v ročním počtu nových onemocnění.

Květy měsíčku lékařského, které ve středu 15. května zaplavily ulice měst při Českém dnu proti rakovině, upozorňovaly na rakovinu tlustého střeva.

Zhruba 8700 lidem letos diagnostikují lékaři v České republice kolorektální karcinom neboli rakovinu tlustého střeva a konečníku. Přes 57 tisíc lidí bude koncem roku s touto nemocí léčeno, nebo ji bude mít ve své zdravotní historii. A počet těchto lidí podle ředitele Institutu biostatistiky a analýz MU Ladislava Duška každoročně narůstá.

I proto institut, který mimo jiné vyhodnocuje tento preventivní program a jeho účinnost a bezpečnost, spoluorganizoval Evropské dny kolorektálního karcinomu, které se v Brně letos konaly podruhé.

„Cílem konference bylo především zvýšit informovanost obyvatele České republiky, jejich povědomí o nemoci, která ročně zabíjí čtyři tisíc lidí v zemi,“ uvedl Dušek. Země se řadí na třetí místo v Evropě a páté ve světě v ročním počtu nových onemocnění. Důvodem podobného apelu na obyvatele je fakt, že více než polovina pacientů s tímto typem rakoviny přijde k lékaři až v pokročilém stádiu nemoci. To výrazně snižuje jejich šance na dlouhodobé přežití a léčba je mnohem nákladnější.

Přestože v České republice funguje již od roku 2002 preventivní screeningový program, zanedbaly státní instituce podle Duška jeho propagaci. První ročník konference tak byl podle něj snahou na špatnou situaci v prevenci i léčbě rakoviny tlustého střeva a konečníku upozornit především vedení českého zdravotnictví. „Program prevence od letošního roku posílí adresné zvaní lidí v rizikovém věku na screening,“ uvedl na letošní konferenci náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák. Doplnil, že první pozvánky by měly pojišťovny začít rozesílat během léta a na podzim jej podpoří také marketingová kampaň.

Čím dříve, tím lépe
V rámci preventivního programu mají lidé nad 50 let věku jednou ročně nárok na bezplatný test na skryté krvácení do stolice. Lidé starší 55 let se mohou rozhodnout mezi testem a tzv. primární screeningovou kolonoskopií, ta je sice náročnější, ale při negativním výsledku se opakuje jen jednou za deset let. Podrobnosti o programu i samotném onemocnění si zájemci mohou najít na stránkách www.kolrektum.cz.  „V současnosti se programu účastní pouze čtvrtina cílové populace, ale potřebovali bychom toto číslo zvýšit minimálně na 50 procent,“ zdůraznil Dušek. Vyšší účasti v programu podle něj brání fakt, že se o nemoci málo mluví a lidé se vyšetření spojených s kolorektálním karcinomem bezdůvodně obávají.

Prevence je přitom velmi důležitá. „Minimálně polovina lidí s nově diagnostikovaným onemocnění umírá zbytečně, protože přichází do ordinací lékařů až v pokročilých stádiích nemoci,“ uvedl Dušek. Doplnil, že je-li nádorové onemocnění zachyceno v první fázi, je tzv. pětileté relativní přežití téměř 90 procent. Pacient má tedy velkou naději na dlouhý život. Ve třetím a čtvrtém stádiu nemoci, které jsou diagnostikovány u více než poloviny pacientů, je přitom tento údaj už jen 55 respektive 12 procent.

Velkou roli v preventivních programech hrají také praktičtí lékaři a gynekologové. Podle Duška se již nyní mnoho z nich aktivně zapojuje. Existují však velké regionální rozdíly v počtu preventivních vyšetření. Mezi nejhorší oblasti patří Praha.

Rakovina tlustého střeva a konečníku je v podstatě celoevropský problém, v Evropské unii se každoročně objeví toto onemocnění u více než 330 tisíc lidí a 150 tisíc lidí na něj každoročně zemře. Očekávaný vývoj počtu zhoubných nádorů navíc není do budoucna optimistický. „V následujících deseti až dvaceti letech maligních onemocnění v České republice ještě zásadně přibude. Nahrává tomu především fakt stárnutí populace,“ poznamenal Dušek. Tyto predikce jsou podle jeho slov v souladu se závěry expertů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD)Světové zdravotnické organizace (WHO), které pro Evropu v následujících dvaceti letech předpovídají až dvacetiprocentní nárůst onkologických onemocnění.

Hlavní novinky