Přejít na hlavní obsah

Antarktická výprava je v Chile. Doufá v lepší počasí

Už ve středu 14. ledna by se vědci měli na palubě ledoborce vydat do cíle, na stanici Johanna Gregora Mendela.

Vědce poveze ledoborec Almirante Oscar Viel.

Do chilského přístavu Punta Arenas dorazilo v noci na 11. ledna všech 16 členů vědecké expedice, která míří z Masarykovy univerzity do Antarktidy. Ve městě balili vybavení a zásoby, aby se mohli ve středu 15. ledna na palubě ledoborce Almirante Oscar Viel vydat do cíle, na stanici Johanna Gregora Mendela.

„Po jedenáct hodin osm členů expedice včetně lékaře kompletovalo a připravovalo náklad k přepravě, a to jak letošní, tak od loňska v Chile uskladněné vědecké přístroje a vybavení, jako jsou mikroskopy, baterie nebo konstrukce pro instalaci měřáků,“ napsal přímo z místa vedoucí expedice Pavel Kapler. Ostatní členové výpravy se vydali do města doplnit potraviny, které nebylo možné vézt s sebou z Česka, například čerstvou zeleninu a ovoce nebo čokoládu.

Náklad, který míří na univerzitní vědeckou stanici na ostrově Jamese Rosse, zaplnil dva dvacetistopé kontejnery. „Jeden z nich by měl v případě úspěšného přistání na základně zůstat a sloužit jako úpravna a zásobárna vody,“ doplnil Kapler.

Množství nákladu je tak velké především proto, že zamrzlé moře loni neumožnilo kompletní doplnění zásob, a velká část materiálu tak musela celý rok čekat na svou další příležitost ve skladu v chilském Punta Arenas.

Na výzkumnou stanici se Češi přesunou na palubě ledoborce Almirante Oscar Viel patřícímu vojenskému námořnictvu. Letos mají prioritu číslo jedna. „Chilské námořnictvo se zavázalo učinit maximum, aby tentokrát náklad na stanici dopravilo,“ sdělil Kapler. Ledová situace, jak naznačují satelitní snímky, však podle vedoucího expedice pro vědce nevypadá příznivě a dělá všem starosti. „Jsme předem připraveni i na to, že se může opakovat loňská pohroma a to, že dostaneme na ostrov jen nejnutnější zásoby a vybavení vrtulníky,“ dodal.

Badatelé mají za sebou ale i příjemné zážitky. Cestou se zastavili na velvyslanectví v Santiagu de Chile, kde s českým ambasadorem Zdeňkem Kubánkem mluvili o vědeckém programu v Antarktidě a možnostech jeho rozvoje nebo třeba o vědecko-logistické spolupráci s Chile.

Hlavní novinky