Přejít na hlavní obsah

Kapitán se prolámal ledem ke stanici v Antarktidě

Všech šestnáct členů letošní expedice Masarykovy univerzity do Antarktidy je už na základně J. G. Mendela.

Expedice na stanici J.G. Mendela v Antarktidě se do blízkosti stanice dostala na palubě ledoborce Almirante Oscar Viel.

Deset dní cesty a jeden den na zprovoznění stanice stačil letos šestnáctičlenné expedici na antarktický ostrov Jamese Rosse, než se mohla pustit do bádání na ledovém kontinentu.

Výprava z Masarykovy univerzity dorazila na vědeckou základnu Johanna Gregora Mendela v pondělí 20. ledna. Přestože se poprvé při cestách chilským ledoborcem odvážil její kapitán prorazit dvě rozsáhlá pole mořského zámrzu a připlul zhruba na 30kilometrovou vzdálenost od stanice, ani letos se výpravě nepodařilo přepravit na základnu kontejnery s materiálem.

Na ostrov se tak vědci i technici dostali vrtulníky s zavazadly, vědeckým materiálem a nejnutnějšími zásobami. „Při letu vrtulníkem na stanici jsme si ověřili, že ledem je moře pokryté až k nejsevernějšímu výběžku ostrova Jamese Rosse, kde jsou nahrnuté obrovitánské desky víceletého mořského zámrzu,“ popsal výsadek na stanici odborník na ledovce Daniel Nývlt.

Členové letošní expedice u stanice J. G. Mendela.

Členové výpravy doufají, že bude v dalších dnech foukat správný a dostatečně silný jihozápadní vítr a loď díky tomu učiní na začátku února druhý pokus o výsadek kontejneru, který je nutné přpravit na pontonu. Kontejner je plný technického vybavení – především solárních panelů a nového typu větrného generátoru, který měl být na stanici testován.

"Na průběh vyloďovacích operací osobně dohlížel kontraadmirál chilského námořnictva Felipe García-Huidobro, který při návštěvě na stanici J.G. Mendela přislíbil nový pokus o vyložení nákladu později, až postupující jižní léto uvolní průliv Prince Gustava z ledového sevření," uvedl vedoucí expedice Pavel Kapler.

Doplnil, že přetrvávání mořského zámrzu není letos způsobené nízkými teplotami, ale především nízkým výskytem vichřic a nepříznivým směrem větru, který neumožňuje rozpraskaným ledovým krám oddriftovat k severu, kde v teplejších vodách roztají.

Kromě zamrzlého moře je ale letos počasí na ostrově příznivé. V nižších polohách není téměř žádný sníh a teplota je lehce nad nulou. Účastníci výpravy tak letos nemuseli odkopávat příliš mnoho sněhu a už druhý den po přistání začali s prací na vědeckých projektech. V Antarktidě zkoumají například rychlost ústupu ledovců, vliv změny klimatických podmínek na vegetaci nebo parazity u ryb. Expediční lékař chce letos také zjišťovat míru stresu členů expedice.

Podívejte se na video z výpravy v roce 2013

Hlavní novinky