Přejít na hlavní obsah

Staňte se archeologem v Mendelově muzeu

Další výstava cyklu Krok za krokem vědou představí archeologii.

Podobný obrázek si všichni spojují s archeologií, tato věda je ale mnohem pestřejší.

Vyhledání lokality, archeologický průzkum a nakonec vytvoření výstavky v muzeu. Těmito kroky budou od 12. března do 30. dubna procházet návštěvníci, kteří zamíří do Mendelova muzea na výstavu Archeologie. Expozice, která je součástí cyklu Krok za krokem vědou, ukáže, jak vypadá moderní archeologie, jaké využívá metody a s čím pracují archeologové.

Na čtyřech připravených nalezištích budou návštěvníci provádět vlastní terénní výzkum, nálezy pak doprovodí do laboratoře, kde budou odborně očištěny a popsány. Nakonec s nimi zamíří i do muzea, kde si mohou připravit vlastní výstavu. „Zájemci si na výstavě mohou postavit model domu z mladší doby kamenné a vyzkoušet si, jak lze z několika jamek v zemi rekonstruovat přes 6000 let staré obydlí,“ uvedla vedoucí správy muzea Daniela Vránová.

Cílem výstavy je přesvědčit laickou veřejnost, že archeologie už dávno není jenom kopáním v zemi a hledáním pokladů, ale je to rozmanitý vědní obor. „Na výstavě se mohou proletět letadlem, zkusit se podívat pod zem s pomocí přístroje na geofyzikální měření. Dozví se, jak lze zkoumat archeologické lokality bez kopání do země, jak určovat stáří nálezů a pochopí, proč tak málo věcí přežije v zemi tisíce a tisíce let,“ doplnila Vránová.

Součástí výstavy, která potrvá do konce dubna, jsou také dvě přednášky. První s názvem Dvě rotundy ze Starého Brna a otázka lokalizace Brněnského hradu se uskuteční 20. března. Druhá přednáška Být archeologem – romantika nebo suchopárná věda? bude 8. dubna. Obě přednášky se budou konat v Mendelově muzeu vždy v 17:00.

Hlavní novinky