Přejít na hlavní obsah

V kůži archeologa: Od leteckého snímání po prosévání písku

Na výstavě v Mendelovu muzeu si může každý vyzkoušet, co obnáší práce archeologa.

Na práci v terénu potřebujete správné vybavení.

Vstupuji do Křížové chodby Mendelova muzea Masarykovy univerzity a vítá mě zvuk motoru. Jdu na výstavu o archeologii, tak mě to trochu mate. Vysvětlení ale přichází vzápětí, hned v prvním textu se dočítám, že pozůstatky dřívějších dob jsou téměř všude kolem nás a tato věda není jen o kopání a hledání pod povrchem země. Archeologové totiž mohou se svou prací začít shora – při pohledu z letadla.

Právě simulace letu ukazuje, že z výšky se dají mnohem lépe rozpoznat různé terénní nerovnosti nebo rozdíly v barvě zeminy či ve vzrůstu obilí, které mohou napovědět, kde hledat zbytky historických staveb.

Po chvíli se snáším k zemi, a rozhlížím se po krumpáči, lopatě nebo špachtli, abych si mohla vyzkoušet archeologovu práci v terénu. Vypadá to ale, že nejdřív si v prostoru svého zájmu musím posekat trávu (v tomto případě koberec).  

Trochu jako sekačka na trávu vypadá magnetometr, přístroj, který vidí pod zem.

Jako sekačka totiž vypadá přístroj zvaný magnetometr, který dokáže nahlédnout pod povrch země a odhalit například půdorysy staveb, aniž by se do země vůbec koplo.

Vykopávky jsou však stále v nedohlednu. Kroky mě totiž vedou do temného tunelu historie lidstva. Nasazuji si čelovku a vydávám se na cestu zpět v čase. Postupně se přede mnou otevírají různá období jako novověk, doba římská či železná a na stěně vidím předměty, které jsou pro archeologické nálezy z těchto časů typické.

Konečně se můžu pustit do vykopávek. Abych to měla jednodušší, ukryly archeologické poklady v Mendelově muzeu naštěstí jen do písku. Chvíli ho prosévám a už si můžu připočíst první úspěch – nalézám keltskou minci. Není samozřejmě pravá, ale i když bych si ji ráda odnesla, nechávám ji dalším archeologům. Kousek dál už na mě totiž mává několik kostí. Z nich se po chvíli práce se štětcem vyloupne kostra velkomoravského bojovníka s mečem.

Po chvíli prosévání písku a si můžu připočíst první úspěch – nalézám keltskou minci.

Z terénu se přesouvám do laboratoře, zkouším si složit amforu. Je to jen puzzle a tak k tomu nepotřebuji ani lepidlo či sádru, abych z úlomků vytvořila původní nádobu. Nemusí se také probírat hromadou střepů, kostí a dalších zbytků, které musí skutečný archeolog nejdřív pečlivě roztřídit a vyčistit a někdy jen podle pár zbytků věcí a stop v terénu zjistit, jak vypadal například dům v neolitu.

Památky na dávné předky vypadají velmi zajímavě, přestože se archeologové vlastně „hrabou v odpadcích“. Většinou totiž po našich předcích zůstávají věci ztracené, rozbité či opuštěné. Z nich se snaží vyčíst, kdo, kde a jak žil a k čemu mu nalezené věci sloužily. Nejsou na to sami, archeologům pomáhá řada dalších odborníků od historiků, přes chemiky a geofyziky, až po informatiky.

Který předmět patří do kterého období? Můžete jako já využít nápovědu.

Blížím se ke konci chodby a čeká mě malý test. Mám před sebou několik předmětů a mým úkolem je udělat výstavu. Musím sošky a další věci přiřadit do poličky se správným obdobím. Přiznávám, cestu do historie jsem proběhla příliš rychle a předměty si nezapamatovala, a tak musím využít nápovědu.

Nepotřebuji ji ale k tomu, abych poznala, co po mě může zbýt za tisíc let. Znalost historie to nebude, ale můj diktafon a počítač, které posloužili k napsání této reportáže, nějaký budoucí archeolog možná najde.

Pokud si chcete výstavu užít stejně jako my, výstava potrvá ještě do konce dubna.

Hlavní novinky