Přejít na hlavní obsah

Přírodovědecká fakulta otvírá Geopark

Jednotlivé kameny tvořící exponáty parku jsou rozmístěné po velké části areálu fakulty v ulici Kotlářská.

Přímo u vchodu do budovy ústavu geologických věd je umístěný vápenec se zkamenělinami hlavonožců.

Učební pomůcku i turistickou atrakci zároveň o víkendu představí Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity. U příležitosti sobotního Dne vědy se v areálu v Kotlářské ulici otvírá nový Geopark.

Od téhož dne budou pro veřejnost přístupné také paleontologické a mineralogické sbírky ústavu geologických věd. Právě do nich patří i dinosauří zub, který nedávno identifikoval jeden ze studentů. Ke sbírce minerálů a zkamenělin se budou zájemci mimo tuto sobotu moci dostat vždy jedno dopoledne a jedno odpoledne v týdnu.

Zatímco sbírky lze najít v suterénu budovy číslo 11, jednotlivé kameny tvořící exponáty Geoparku jsou rozmístěné po velké části historického areálu fakulty. „Obdobné parky vznikají i jinde ve světě, jde ale většinou o řadu kamenů vedle sebe. My jsme na jejich rozmístění spolupracovali s architektem, takže fungují také jako estetický prvek,“ popsal Rostislav Melichar, který s nápadem přišel.

Před geologickým ústavem se neznámo jak a neznámo kdy usadilo několik bludných balvanů přivezených ze Svinova ve Slezsku.

Trávit čas v parku lze podle něj hned několika způsoby. Velké kusy hornin mohou posloužit jako učební pomůcka dětem ze základních a středních škol, ale i dnešním vysokoškolákům, protože na rozdíl od malých vzorků ve sbírkách, lze na velkých kamenech vidět i vztahy mezi horninami. Kromě toho má ale park sloužit i jako odpočinková zóna.

Kdo se přijde podívat, uvidí v areálu celkem 24 kamenů různého původu a stáří. Některé jsou přímo z přírody, jiné z lomu. „Pochází z dvaceti českých lokalit. Park ještě ale není dokončený budeme rozšiřovat, postupně do něj přibudou ještě kusy hornin z vybraných moravských lokalit. Nakonec budeme mít 40 exemplářů,“ uvedl Melichar.

Návštěvníci mezi nimi najdou i bludný balvan, který v Brně připomíná dobu ledovou. Do historie se ale kdokoliv může ponořit i díky jiným kusům – například přímo u vchodu do budovy ústavu geologických věd je umístěný vápenec se zkamenělinami hlavonožců.

Zajímavosti o exponátech se zájemci o geologii dozvědí z doprovodných tabulek, na kterých je vždy informace o tom, odkud přesně konkrétní kámen pochází, jak je starý a kam je řazen v klasifikaci hornin. Kdo se parkem nestihne projít v sobotu, může to udělat jindy. Prohlídkový okruh je přístupný kdykoliv, když je otevřený areál fakulty, vstup do něj se neplatí.

Podrobnosti budou od soboty k dispozici také na webu Mendelova muzea, přes jehož rezervační systém se mohou školní třídy objednat na komentovanou prohlídku. Budou se mít na co dívat. Kromě dinosauřího zmíněného zubu, který je největším zubem pravěkého ještěra dochovaným na českém území, si zájemci mohou prohlédnout například nejkrásnější evropské krystaly epidotu, krystaly síry ze Sicílie nebo 20centimetrový krystal antimonitu z Japonska.

Hlavní novinky