Přejít na hlavní obsah

Aplikace určí rostlinu na počkání

Mobilní aplikace na určování květin je úspěšná hlavně v zahraničí.

Vyfocenou květinu určí botanici a odpověď zašlou zpět uživateli.

Na počátku bylo přátelství mezi botanikem a programátory a jejich společný zájem o přírodu. Díky tomu dnes mohou lidé na třech kontinentech využít službu s názvem FlowerChecker, která jim na základě mobilní aplikace pomůže rychle určit rostliny v přírodě i doma.

A jak to funguje? Uživatel vyfotí v aplikaci nejlépe celou rostlinu a k tomu detail květu či listu. „Jeho požadavek se okamžitě zobrazí na interním webu botaniků. Pokud ji bez problémů určí, odešlou zpět její latinský název, k tomu ještě český nebo anglický a mohou přidat třeba i zmínku, kde květina roste nebo jak se o ni starat,“ popsal aplikaci jeden ze zakladatelů služby, informatik Ondřej Veselý.

Tvůrci jsou doktorandi z MasarykovyMendelovy univerzity. Tým spolupracovníků se rozrostl i o zahraniční experty. „Zpočátku určovali rostliny kamarádi a spolužáci a po čase mě napadlo kontaktovat i botaniky ze Spojených států. V současnosti máme ve dvacetičlenném týmu pět zahraničních odborníků, kteří odpovídají na dotazy,“ uvedl Ondřej Vild, který je zodpovědný za tým botaniků.

„Zhruba u poloviny požadavků reagujeme do 60 minut, odpověď ale garantujeme do 24 hodin,“ podotkl Vild. Někdy si identifikací nejsou jistí, a tak se u názvu květiny zobrazí i procento, na kolik je jejich odpověď přesná.

Míra přesnosti může ovšem ovlivnit platbu. Aplikace a její první použití je sice zdarma, ale za každou další určenou rostlinu zaplatí zákazník 20 korun. Ovšem jen v případě, že přijme odpověď.

Zpráva, která od botaniků do aplikace dorazí, obsahuje latinský název rostliny a případně také anglické či české jméno. Součástí odpovědi mohou být i další doplňující informace, například o tom, jak se o rostlinu správně starat.

Aplikaci, která zatím funguje pro operační systém Android, využívají tisíce lidí. „Naprostou převahu mají zahraniční uživatelé,“ dodal Veselý. Zakladatelé už plánují i verzi pro systém iOS.

Hlavní novinky