Přejít na hlavní obsah

Nadační fond podpoří výzkum v Antarktidě

Výzkumu v okolí polární stanice Masarykovy univerzity mohou nově pomoci i soukromí dárci.

Příjezd na českou polární stanici v posledních letech komplikoval led na moři.

Nově založený Český antarktický nadační fond má podpořit vědeckou práci tuzemských expertů na ledovém kontinentu. Na letošní expedici se odborníci z Masarykovy univerzity mimo jiné pustí do studia genové rozmanitosti tučňáků. V okolí stanice Johanna Gregora Mendela na ostrově Jamese Rosse budou těmto živočichům odebírat krev, kterou pak budou ve spolupráci s chilskými kolegy analyzovat. Už devátá expedice na nejjižnější kontinent vyjede 29. prosince z Brna. 

Na rozdíl od předcházejících let se letos až na stanici přepraví experti letecky, aby se vyhnuli případným komplikacím při cestě způsobeným mořským zámrzem. „Letos nás zámrz nezaskočí, protože celou cestu poletíme a pro dosažení vzdálených lokalit na ostrově pak namísto člunů použijeme dvě nové terénní čtyřkolky,“ uvedl vedoucí expedice Pavel Kapler z přírodovědecké fakulty. Na více než dvouměsíční výpravu vyjede 15 odborníků a techniků, mezi nimiž je letos sedm nováčků.

Kromě krve tučňáků budou odborníci pokračovat v dlouhodobém meteorologickém a biologickém monitoringu, jehož součástí je sledování ledovců i primitivních forem života ve sladkovodních jezerech a v moři. Zaměří se také na trus ptáků, v němž budou vědci hledat takzvané arboviry způsobující různé nebezpečné choroby, například encefalitidu, a pátrat budou i po půdních hlísticích. „Lékař výpravy se také letos zaměří na detailní hodnocení zdravotního stavu členů posádky v průběhu expedice. Ve vzorcích krve bude sledovat imunitní parametry související s působením extrémních podmínek na člověka,“ přiblížil Kapler.

Doplnil, že letos se bude také vylepšovat stanice. Navýší se její ubytovací kapacity z 15 na 20 osob, nainstalují se solární panely a především se zlepší systém čerpání, úpravy, ohřevu a skladování pitné vody.

Pomohou soukromé peníze
Stanice získává ročně na provoz 10 milionů korun z projektu Czech Polar, a k tomu přispívá jedním milionem Masarykova univerzita. Výzkumy v Antarktidě jsou finančně náročné vzhledem ke vzdálenosti od Česka i nárokům na údržbu vlastní infrastruktury. Kvůli tomu nově vznikl zmíněný Český antarktický nadační fond, který má podpořit vědeckou práci českých odborníků.

Maskot Českého antarktického nadačního fondu - tučňák Johann.

Nadační fond založil Dušan Jamný, generální ředitel společnosti Czechoslovak Ocean Shipping, s.r.o., která je již od doby stavby stanice na ostrově Jamese Rosse zodpovědná za její logistický a technický servis. „Nadační fond tak není součástí struktury Masarykovy univerzity, ani jí nijak nebude konkurovat či suplovat. Jeho posláním je zajistit finanční i materiálně-technické prostředky pro podporu českého výzkumu Antarktidy, na něž univerzita nedosáhne, tedy především ze soukromých zdrojů,“ zdůraznil prezident fondu a zakladatel české stanice v Antarktidě Pavel Prošek.

Zájemci mohou přispět na číslo účtu nadačního fondu: 284595949/0300.

Hlavní novinky