Přejít na hlavní obsah

Objev: Střevní bakterie působí proti alergii na pyl

Nový bakteriální druh si patentovala Masarykova univerzita spolu s dalšími institucemi.

Bohuslav Rittich a Alena Španová.

Nový bakteriální kmen druhu Bifidobacterium longum, který se pravděpodobně bude dát využít při prevenci nebo ošetření alergické reakce na pyl, našli odborníci z Masarykovy univerzity. Ve spolupráci s dalšími institucemi na něj narazili při výzkumu stolice zdravých kojenců.

Původně vědci izolovali 80 kmenů bifidobakterií. „Za pomoci klasických i moderních molekulárně biologických metod jsme je popsali a zařadili do druhů. Pak jsme testovali jejich technologické a probiotické vlastnosti,“ uvedl Bohuslav Rittich, který v té době působil na Přírodovědecké fakultě MU.

Aby bakterie mohly vykazovat požadované probiotické účinky, musí projít bez úhony trávicím traktem, a odolávat tak například nízkému pH nebo solím žlučových kyselin. „Z desítek kmenů jsme touto cestou část vyřadili. Následně jsme testovali jejich další vlastnosti a pak zkoušeli například to, zda bakterie neprodukují nějaké nežádoucí enzymy. Takto jsme postupně vybrali šest kmenů bifidobakterií, které by mohly mít nějaký zajímavý zdraví prospěšný účinek,“ přiblížil Rittich postup při zkoumání vlastností mikroorganismů.

„Původně jsme mezi vybranými kmeny bakterií hledali takový, který bude nápomocen při zmírnění gastroenteritidy, tedy zánětu trávicího ústrojí na zvířecích modelech, ale nebyli jsme úspěšní,“ uvedla Alena Španová, která se na výzkumu také podílela. Její kolegové z týmu Hany Kozákové z Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR pak zjistili, že jeden z kmenů bakterií je účinný při alergické reakci.

Na bakteriální kmen Bifidobacterium longum CCM 7952 a jeho využití v lidské výživě nyní získala český patent Masarykova univerzita spolu s mikrobiologickým ústavem a společností Milcom – Výzkumným ústavem mlékárenským. Se získáním patentu pomohlo vědcům i Centrum pro transfer technologií MU. Patentovaný mikroorganismus se bude dát využít v potravinách, jako jsou různé mléčné výrobky, a také v podobě kapslí či tablet.

Hlavní novinky