Přejít na hlavní obsah

Doktorandi i zkušení vědci se mohou ucházet o dotace na jižní Moravě

Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu vyhlásilo soutěž Ph.D. talent a výzvu SoMoPro.

Studenti doktorského studia přírodních a technických oborů a také vědci z Česka i zahraničí mají další možnost, jak získat peníze na svou vědeckou práci. Jihomoravské centrum pro mezinárodní mobilitu (JCMM) vyhlásilo další kola soutěže Ph.D. talent a výzvy SoMoPro.

Ph.D. talent je určený studentům prvního či druhého semestru doktorského studia přírodovědného nebo technického oboru na některé z partnerských brněnských vysokých škol, mezi něž patří i Masarykova univerzita. Zájemci se musí do soutěže zaregistrovat, a to v termínu od 7. do 21. září, a předložit projekt, který budou obhajovat před odbornou komisí. Patnáct nejlepších soutěžících získá stipendium ve výši 100 tisíc korun ročně. Loni na stipendium dosáhli třeba biochemici Michaela Fojtů a Michal Jež nebo fyzik Adam Obrusník.

O grant se mohou ucházet i další vědci, a to z Česka i zahraničí, kteří mají doktorát nebo čtyřletou praxi ve výzkumu. Program SoMoPro je určen pro vědce a odborníky, kteří působí v zahraničí a rádi by se vrátili či přesídlili do Jihomoravského kraje. Ti, kteří splňují podmínky uvedené na stránkách JCMM, se mohou do programu registrovat od 1. října.

Na Masarykovu univerzitu díky tomuto programu působí například astrofyzik Ernst Paunzen, bioložka Yuh-Man Wadeley a zpět do České republiky se vrátil například Pavel Blažek a mnozí další.

Hlavní novinky