Přejít na hlavní obsah

Vraťme CO2 zpátky pod zem, vyzývá výstava

Interaktivní expozice, která ukáže, jak se vypořádat s emisemi oxidu uhličitého, je k vidění ve VIDA! science centru.

Jednou z příčin globální změny klimatu je vypouštění skleníkových plynů do ovzduší. Se zmírněním dopadů změn se dá bojovat snižováním emisí, ale i dalšími způsoby. Jedním z nich je metoda zachycování a ukládání oxidu uhličitého neboli Carbon Capture & Storage (CCS).

>> Norský expert Olav Bolland: S emisemi CO2 musíme bojovat všemi způsoby

Jakým způsobem metoda funguje a především, jak vypadá vhodné úložiště tohoto plynu, ukazuje interaktivní výstava Vraťme CO2 pod zem, která je od 4. listopadu až do dubna 2016 k vidění na galerii zábavního vědeckého parku VIDA! Připravili ji odborníci z Přírodovědecké fakulty a Fakulty sociálních studií MU.

Součástí výstavy s podtitulem Skleníkový plyn a jeho ukládání v horninách je i model úložiště oxidu uhličitého. „Expozice je navržená jako iluze geologického rezervoáru, tedy horninové vrstvy vhodné pro ukládání oxidu uhličitého. Vtáhne člověka až dva a půl kilometru pod zemský povrch a návštěvník jí může procházet a postupně objevovat a dozvídat se informace o problematice geologického ukládání CO2,“ uvedli autoři expozice architekti Darina a Jan Havlík z ateliéru Havlík architekti.

Výstava je součástí projektu Zachycování a ukládání CO2 – sdílení znalostí a zkušeností.

Hlavní novinky